Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko Urzędu zawarte we wniosku z dnia 21.09.2006r. w sprawie opodatkowania użytkowania wieczystego.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 21.09.2006r. Urząd zwrócił się z pytaniem, dotyczącym użytkowania wieczystego.Stan faktyczny opisany we wniosku.Urząd oddaje w użytkowanie wieczyste na 99 lat w trybie przetargu ustnego nieograniczonego zabudowana nieruchomość (budynki i budowle). W myśl ustawy jest to towar używany (minęło od ukończenia bodowy 5 lat) i w ostatnim okresie nie wystąpiły nakłady zwiększające jej wartość(30%). Udział wartości gruntu i budynku w wylicytowanej cenie jest w takiej samej proporcji jak w cenie wywoławczej. Z wylicytowanej ceny gruntu wynika wartość pierwszej opłaty w wysokości 25% ceny gruntu oraz opłaty roczne w wysokości 10% ceny gruntu.Pierwsza opłata za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz cena budynków (15% wylicytowanej kwoty) podlega zapłacie jednorazowo nie później niż do dnia zawarcia umowy.Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego.Zdaniem Urzędu w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) - zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków i budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką w wysokości 0%.Pytanie Urzędu dotyczy prawidłowości przedstawionego stanowiska.
Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1.Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.Z uwagi na fakt, że dostawa przedmiotowych budynków i budowli jest zwolniona od podatku, zbycie prawa użytkowania wieczystego także będzie zwolniona od tego podatku w myśl w/w przepisów.Przedstawione stanowisko w powyższej sprawie należy uznać za prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączne w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.