Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27. 02. 2006r. (data wpływu do urzędu 20. 03. 2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podziela poglądu przedstawionego w złożonym wniosku.
W dniu 20. 03. 2006r. wpłynęło do tut. Organu Pani pismo z dnia 27. 02. 2006r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług transportowych na terenie kraju. Przedstawia Pani następujący stan faktyczny:
Zgodnie z art. 19 ust. 1, 4 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, z chwilą wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 dni po wykonaniu usługi) lub w momencie otrzymania części należności. Jednak w ust. 13 pkt 2 uregulowany jest szczególny przypadek powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług transportowych. Według tego ustępu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Uważa Pani, iż przepis ten uchyla w przypadku usług transportowych postanowienia ustępów 1, 4 i 11 i stanowi, że jeśli wykona Pani usługę np. piętnastego dnia miesiąca to fakturę winna Pani wystawić (pod warunkiem, że nie otrzymała Pani do tego czasu żadnych kwot należności) nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi, czyli w następnym miesiącu. Z chwilą natomiast wystawienia faktury powstaje obowiązek podatkowy i transakcję powyższą winna Pani umieścić w rozliczanej za dany okres deklaracji VAT-7. Uważa Pani, że nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wystawiła Pani fakturę w dniu wykonania usługi i opodatkowała tę usługę w miesiącu jej wykonania. Pani zdaniem takie jest literalne brzmienie przepisu: nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Uważa Pani, że jest Pani uprawniona do wystawienia faktury w dniu wykonania usługi, ale rozliczenia podatku należnego w miesiącu następnym (właśnie 30 dni od momentu wykonania usługi). Nie znajduje Pani w powyższym przepisie uregulowania, które umiejscawiałoby sztywno powstanie obowiązku podatkowego 30 dni od zakończenia usługi i nie ma zatem obowiązku przesuwania obowiązku podatkowego na 30 dni od chwili wystawienia faktury, jeżeli faktura została wystawiona w dniu wykonania usługi.
W związku z powyższym wnosi Pani pytanie czy ma Pani prawo do opodatkowania swoich usług w miesiącu wykonania usługi i wystawienia faktury, niekoniecznie 30 dni od daty wykonania usługi.
W wyniku analizy zawartego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że przedstawione stanowisko nie jest słuszne.
Usługi transportowe objęte są szczególnym obowiązkiem podatkowym, który został określony w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl powołanego przepisu w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług. Otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Wynika z tego, że jeżeli podatnik nie otrzymał żadnej płatności w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi (a także przed wykonaniem usługi), obowiązek podatkowy powstanie u niego 30. dnia od chwili wykonania usługi. Późniejsze otrzymanie zapłaty, a także jej brak, nie ma już żadnego wpływu na powstały obowiązek podatkowy.
Zasady dokumentowania świadczenia usług transportowych fakturami określone zostały w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami ( ust. 1 i 2), w przypadkach dotyczących między innymi usług transportowych, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. Zatem wcześniejsze wystawienie faktury nie zmienia momentu powstania obowiązku podatkowego, który jest niezależny od momentu wystawienia faktury.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.