Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1959/04/CIP/01

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. PI/005-1959/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik dokonał zakupu nakładów na inwestycje, który został potwierdzony aktem notarialnym oraz fakturą VAT z dnia 1 lipca 2004r. W deklaracji VAT-7 za wskazany miesiąc Podatnik wykazał powyższy zakup, co spowodowało wystąpienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, którą Podatnik przeniósł do następnych okresów rozliczeniowych.

Wystawca w/w faktury w dniu jej wystawienia nie był już podatnikiem podatku VAT, gdyż z dniem 30 czerwca 2004r. dokonał w Urzędzie Skarbowym wyrejestrowania w zakresie podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast stosownie do art. 15 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Artykuł 96 ust. 1 ustawy o VAT nakłada na podmioty, o których mowa w art. 15, obowiązek, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego.

Jak wskazano w przepisie § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednak w myśl postanowień § 14 ust. 2 pkt 1 lit a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), w przypadku, gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących - faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie sprzedawca w dniu wystawienia przedmiotowej faktury VAT nie był zarejestrowanym w trybie art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podatnikiem, a wobec tego nie był on podmiotem uprawnionym - stosownie do powołanego wyżej § 11 ust. 1 rozporządzenia - do wystawiania faktur VAT. Skutkiem powyższego, faktura ta nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

W świetle powyższego, Zapytujący winien skorygować złożone deklaracje VAT-7.

Izba Skarbowa w Gdańsku