W związku z pismem z dnia 20.10.2004r. w sprawie opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług poduszki rehabilitacyjnej (zagłówka), tutejszy organ upr... - Interpretacja - PP-443/94/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2004, sygn. PP-443/94/04, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 20.10.2004r. w sprawie opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług poduszki rehabilitacyjnej (zagłówka), tutejszy organ uprzejmie wyjaśnia, że zgodnie z poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7% podlegają wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bez względu na symbol PKWiU inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Wyrób produkowany przez Podatniczkę (zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi) mieści się w grupowaniu PKWiU 17.40.24-99.00 "Wyroby pościelowe pozostałe z wyłączeniem materaców i śpiworów". Nie jest on wymieniony w żadnej pozycji załączników do ustawy zawierających wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych niższymi stawkami niż stawką 22%.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest, czy produkowany przez Podatniczkę wyrób - poduszka rehabilitacyjna (zagłówek) w kształcie podkowy wypełniona poliestrem w pokrowcu bawełnianym 100%, będąca podporą i zabezpieczeniem kręgosłupa szyjnego mieści się w poz. 106 zał. nr 3 do ustawy tj. "Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych" - tj. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2004r. nr 93, poz. 896). Zgodnie z tą ustawą wytwórca, przed wprowadzeniem do obrotu wyrobu medycznego jest obowiązany m.in. do przeprowadzenia specjalnej procedury oceny zgodności z określonym dla tego wyrobu wymaganiem przy współudziale tzw. "jednostki notyfikowanej" autoryzowanej przez ministra do spraw zdrowia. Wyrób musi być także wpisany do specjalnego Rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu.

Tylko wtedy, jeżeli produkowany przez podatnika wyrób został poddany procedurze dopuszczenia do obrotu wynikającej z wymagań ww. ustawy, może on być zaliczany do wyrobów medycznych i podlegać opodatkowaniu VAT wg stawki 7%. W przeciwnym wypadku wyrób ten podlega opodatkowaniu - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - według stawki 22 %.

Urząd Skarbowy w Rawiczu