Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z poźn. zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził nieprawidłowości w odpowiedzi udzielonej w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym wyjaśnia co następuje:
Pismem z dnia 25.08.2004r. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i czy prawidłowe jest dokumentowanie jej przez wystawienie noty księgowej.
Z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług istotne znaczenie będą miały w tej sytuacji okoliczności towarzyszące wypłacie premii, które należy ustalić na podstawie treści umowy pomiędzy Podatnikiem a kontrahentem wypłacającym premię.
W przypadku, gdy wypłaconą premię można przyporządkować konkretnej transakcji i pozostaje ona w związku ze sprzedażą, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej premia taka stanowi formę rabatu obniżającego kwotę należną z tytułu sprzedaży towaru. Stosownie do art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ) premia pomniejsza wówczas u dostawcy obrót z tytułu dokonanej wcześniej dostawy towarów. Powinno to zostać udokumentowane fakturą VAT korygującą, zgodnie z przepisami § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom ... ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ).
Natomiast w sytuacji, gdy premia pieniężna nie jest świadczeniem powiązanym z konkretną transakcją, a przyznana jest za określone działania podejmowane przez kontrahenta w związku z zawartą umową lub za spełnienie określonych warunków, można traktować ją jako wynagrodzenie za świadczone na rzecz drugiego kontrahenta usługi. Wówczas mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Jako wynagrodzenie z tytułu świadczonej usługi, kwota tak rozumianej premii stanowi u otrzymującego premię ( usługodawcy ) obrót opodatkowany, natomiast u wypłacającego premię ( usługobiorcy ) wystąpi w związku z tym podatek naliczony podlegajacy odliczeniu. W takiej sytuacji premia pieniężna podlega dokumentowaniu na zasadach ogólnych.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.