Temat interpretacji
Czynności wykonane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej Umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2012 r. (data wpływu 23.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych w ramach umowy ubezpieczenia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług świadczonych w ramach umowy ubezpieczenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Przedmiotem działalności Sp. z o.o.
- ubezpieczającym będzie Spółka,
- ubezpieczonym będzie osoba fizyczna (w szczególności może być to np. osoba będąca stroną umowy leasingu zawartej ze Spółką (korzystającym), lub osoba będąca reprezentantem podmiotu z którym Spółka zawarła umowę leasingu),
- ubezpieczycielem będzie zakład ubezpieczeń.
Zatem umowa ubezpieczenia zostanie zawarta w imieniu Spółki, ale na rachunek osoby trzeciej tj. osoby ubezpieczonej.
Wzajemne relacje pomiędzy Spółką a Ubezpieczycielem będą przedstawiać się następująco.
Ubezpieczyciel będzie zobowiązany do objęcia ochroną ubezpieczenia osób, które wyraziły zgodę do przystąpienia do umowy ubezpieczenia na życie oraz do wypłaty świadczenia w wysokości ustalonej sumy ubezpieczenia w przypadku, gdy dojdzie do śmierci lub nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej (w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia). Z tego tytułu, Ubezpieczyciel będzie pobierać składkę ubezpieczeniową wpłacaną przez ubezpieczającego (Spółkę), Z uwagi na art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, usługi świadczone przez Ubezpieczyciela będą zwolnione z podatku VAT.
Natomiast do obowiązków Spółki należeć będzie m.in. świadczenie następujących usług:
(1) informowanie klientów Spółki o zakresie i istotnych warunkach objęcia ochroną ubezpieczeniową na zasadach określonych w umowie ubezpieczenia na życie,
(2) pośredniczenie w przekazywaniu dokumentacji pomiędzy klientami zainteresowanymi ubezpieczeniem a Ubezpieczycielem,
(3) wykonywanie usług polegających na:
- sporządzaniu miesięcznych wykazów klientów, którzy zostali objęci ochroną ubezpieczeniową z tytułu umowy ubezpieczenia, wraz z wysokością składki ubezpieczeniowej w odniesieniu do każdego klienta i przesyłania tych wykazów do Ubezpieczyciela,
- zbieraniu i przekazywaniu deklaracji zgody na objęcie zakresem ubezpieczenia,
- udzielaniu informacji zgłaszającym się do Spółki osobom uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową o sposobie i formie zgłaszania do Ubezpieczyciela informacji i roszczeń.
(4) uzyskiwanie od klientów Spółki zgody potwierdzającej wolę przystąpienia do ubezpieczenia, w tym zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz przyjmowania, potwierdzania i aktualizowania danych klientów Spółki.
Z tytułu świadczenia wymienionych powyżej usług Spółka będzie otrzymywać od Ubezpieczyciela wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o wysokość składki ubezpieczeniowej. Spółka planuje dokumentować świadczone przez siebie usługi fakturą VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy opisane powyżej usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Ubezpieczyciela w ramach umowy Ubezpieczenia na Życie dla Leasingobiorców są zwolnione z VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy:
Opisane we wniosku usługi, które Spółka świadczy na rzecz Ubezpieczyciela są usługami zwolnionymi z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, gdyż są to usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.
Uzasadnienie stanowiska Spółki
Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Od 1 stycznia 2011 r. nie obowiązuje już zasada identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT symbole wymienione w klasyfikacjach statystycznych są stosowane tylko wtedy, gdy przepisy ustawy o VAT je powołują. Dlatego też w większości przypadków, przy rozpoznaniu czy dana usługa może podlegać zwolnieniu na podstawie ustawy o VAT decyduje zakres jej świadczenia i opis zwolnienia zawarty we właściwym przepisie ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwolnieniu z opodatkowania podlegają usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Z literalnego brzmienia przepisu wynika, iż w stosunku do usług świadczonych przez ubezpieczającego (tutaj: Spółkę) w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, zwolnienie z opodatkowania będzie miało zastosowanie pod warunkiem istnienia związku pomiędzy czynnością (usługą) wykonywaną przez ubezpieczającego a zawartą w tym zakresie umową, z tym że musi to być umowa ubezpieczenia zawarta na cudzy rachunek. Ustawa o VAT nie wyjaśnia jak należy rozumieć pojęcie umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek. Art. 808 Kodeksu Cywilnego wskazuje natomiast, że za umowę ubezpieczenia zawartą na cudzy rachunek uważa się umowę ubezpieczenia, w której ubezpieczający ubezpiecza życie lub mienie osoby trzeciej, działając przy tym we własnym imieniu. Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek zawierana jest między ubezpieczającym a ubezpieczycielem. Na jej podstawie zobowiązanym do opłacenia składki ubezpieczeniowej na rzecz ubezpieczyciela jest ubezpieczający, a przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie osoby trzeciej.
W ocenie Spółki opisane przez nią usługi wypełniają dyspozycję art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.
Po pierwsze, Spółka jako ubezpieczający świadczy usługi polegające m.in. na promowaniu i informowaniu swoich klientów o ofercie ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczeń na życie dla leasingobiorców oferowanej przez Ubezpieczyciela. Ponadto, Spółka prowadzi obsługę osób ubezpieczonych, w ramach której udziela im niezbędnych informacji w zakresie sposobu zgłaszania nieszczęśliwych wypadków.
Po drugie, wszystkie opisane przez Spółkę usługi są przez nią świadczone w zakresie zawartej Umowy Ubezpieczenia na Życie. Co więcej, są one bezpośrednio związane z zawartą Umową, a zobowiązanym do ich wykonania jest tylko i wyłącznie Spółka, a nie podmiot trzeci.
Po trzecie, Umowa zostanie zawarta na rachunek osób trzecich tj. ubezpieczonych. Spółka zwraca bowiem uwagę, iż celem umów ubezpieczenia grupowego jest objęcie ochroną ubezpieczeniową osób trzecich, które po złożeniu wiążącej deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia grupowego staną się stroną stosunku ubezpieczeniowego w relacji z Ubezpieczycielem tj. podmiotami, na rzecz których świadczona jest usługa ubezpieczeniowa.
W konsekwencji w ocenie Spółki, wykonywane przez nią czynności stanowią usługi zwolnione z opodatkowania VAT, gdyż są to czynności (i) świadczone przez ubezpieczającego (ii) w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia (iii) na cudzy rachunek. Powinny być one zatem udokumentowane fakturą VAT ze wskazaniem art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT jako przepisu stanowiącego podstawę do zwolnienia od opodatkowania.
Prawidłowość powyższego stanowiska została również potwierdzona w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo w interpretacji z 9 listopada 2011 r. nr IPTPP2/443-439/11-4/IR Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, w zbliżonym stanie faktycznym uznał, że wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot Ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie >. Do analogicznych wniosków doszedł również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 maja 2011 r. nr IPPP1/443-353/11-2/AW oraz z 21 czerwca 2011 r. nr IPPP2/443-433/11-2/MM.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Na mocy art. 5a ustawy o VAT, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
W art. 41 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
Z powyższego wynika, iż ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie tylko usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i pośrednictwa ubezpieczeniowego ale również usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Podkreślić należy, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług pewnych czynności stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że przywołany powyżej fragment przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ma zastosowanie wyłącznie do zawarcia umowy ubezpieczenia przez Ubezpieczającego, a nie do wykonywania innych czynności mających jedynie pośredni związek z zawartą umową ubezpieczenia.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług leasingu. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy leasingu środków transportu na rzecz podmiotów gospodarczych. Ponadto w ramach prowadzonej działalności Spółka planuje zawrzeć Umowę Ubezpieczenia na Życie dla Leasingobiorców
- ubezpieczającym będzie Spółka,
- ubezpieczonym będzie osoba fizyczna (w szczególności może być to np. osoba będąca stroną umowy leasingu zawartej ze Spółką (korzystającym), lub osoba będąca reprezentantem podmiotu z którym Spółka zawarła umowę leasingu),
- ubezpieczycielem będzie zakład ubezpieczeń.
Zatem umowa ubezpieczenia zostanie zawarta w imieniu Spółki, ale na rachunek osoby trzeciej tj. osoby ubezpieczonej. Przy czym, ubezpieczyciel będzie zobowiązany do objęcia ochroną ubezpieczenia osób, które wyraziły zgodę do przystąpienia do umowy ubezpieczenia na życie oraz do wypłaty świadczenia w wysokości ustalonej sumy ubezpieczenia w przypadku, gdy dojdzie do śmierci lub nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej. Z tego tytułu, Ubezpieczyciel będzie pobierać składkę ubezpieczeniową wpłacaną przez ubezpieczającego (Spółkę).
Natomiast do obowiązków Spółki należeć będzie m.in. informowanie klientów Spółki o zakresie i istotnych warunkach objęcia ochroną ubezpieczeniową na zasadach określonych w umowie ubezpieczenia na życie, pośredniczenie w przekazywaniu dokumentacji pomiędzy klientami zainteresowanymi ubezpieczeniem a Ubezpieczycielem, sporządzanie miesięcznych wykazów klientów objętych ochroną ubezpieczeniową z tytułu umowy ubezpieczenia, zbieranie i przekazywaniu deklaracji zgody na objęcie zakresem ubezpieczenia, udzielanie informacji zgłaszającym się do Spółki osobom uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zajścia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową o sposobie i formie zgłaszania do Ubezpieczyciela informacji i roszczeń, uzyskiwanie od klientów Spółki zgody potwierdzającej wolę przystąpienia do ubezpieczenia, w tym zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz przyjmowania, potwierdzania i aktualizowania danych klientów Spółki.
Z tytułu świadczenia wymienionych powyżej usług Spółka będzie otrzymywać od Ubezpieczyciela wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o wysokość składki ubezpieczeniowej. Spółka planuje dokumentować świadczone przez siebie usługi fakturą VAT.
Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek.
Reasumując, czynności wykonane przez Wnioskodawcę na podstawie zawartej Umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 612 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie