Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004 r. (uzupełnione w dniu 25.06.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na usługę transportu towaru wykonywanego wewnątrz jednego państwa unijnego, stawki podatku VAT dla usługi transportu międzynarodowego wykonanego w kwietniu 2004 r. podczas gdy obowiązek
podatkowy powstał w maju 2004 r. oraz w zakresie zwrotu podatku naliczonego od zakupionego paliwa w Polsce wykorzystywanego przy świadczonych usługach, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
1. Usługa transportu towarów wykonywana na zlecenie firmy polskiej statkiem rzecznym wewnątrz jednego państwa unijnego w myśl z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z miejscem świadczenia usługi. Miejscem opodatkowania usług transportowych jest miejsce ich faktycznego świadczenia. Usługi te nie są opodatkowane zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Ustawa o VAT stanowi wprost, iż za miejsce świadczenia usług transportowych zgodnie z jej art. 27 ust. 2 pkt 2,
uważa się miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Również i od tej zasady istnieją wyjątki. Dotyczy to przypadku, gdy usługa transportowa spełnia warunki wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, określone w art. 28 ust. 1-3 ustawy o VAT. W takim przypadku podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie zawsze usługobiorca. W przedstawionej przez Stronę sytuacji nie ma zastosowania art. 28 ustawy o VAT, więc na usługodawcy jako podatniku podatku od wartości dodanej spocznie obowiązek do samo obliczenia podatku. Zatem nabywca usługi będzie zobowiązany do zapłaty kwoty obejmującej podatek od wartości dodanej obliczony według stawek właściwych w kraju, w którym winien być zarejestrowany usługodawca.
2. Zgodnie z obowiązującymi do dnia 30 kwietnia 2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z
dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) za eksport usług uznano między innymi usługi transportu międzynarodowego dla których obniżono stawkę podatku VAT do wysokości 0% (art. 39 ust. 1 ustawy oraz art. 54 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Obowiązek podatkowy z tytułu usług transportu międzynarodowego podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. W przypadku czynności, które podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ww. ustawy a zostały wykonane przed dniem 1 maja 2004 r. tj. dla których obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawek obowiązujących w momencie ich wykonania.
3. W
myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenie usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 przedmiotowej ustawy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. (art. 87 ust. 5 ustawy o VAT).