Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia pr... - Interpretacja - US-22/PO-II/443/15-1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. US-22/PO-II/443/15-1/04, Urząd Skarbowy w Przasnyszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) cyt. ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stanowi o tym przepis art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast zgodnie z treścią art. 146 ust. 3 przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy rozumie się:

    1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z ww. postanowieniami obniżona do wysokości 7 % stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym.

Do zaliczenia drogi do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu niezbędne jest uznanie, iż jej budowa ma na celu urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Organ podatkowy nie jest właściwy do takiej oceny. Obowiązek ten spoczywa na inwestorze, który na podstawie posiadanej dokumentacji może stwierdzić, czy istnieje związek realizowanej inwestycji z budownictwem mieszkaniowym. Jak stwierdza Spółka, w umowie zamawiający oświadcza, że budowę ulicy realizuje w ramach infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, ponieważ przy tej ulicy są tylko budynki mieszkalne. Jeśli tak, to w przedmiotowych przypadkach będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli jednak droga ta ma charakter uniwersalny i nie jest drogą realizowaną w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, jej budowa podlegać będzie opodatkowaniu stawką 22% (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).

W celu ustalenia stawki opodatkowania prac związanych z modernizacją Stacji Uzdatniania Wody należy określić charakter przeprowadzanych robót. Przepis art. 146 ust. 2 ustawy, definiujący roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.a nie wymienia modernizacji. Zgodnie z zapisem ww. artykułu jedynie roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej mogą, po spełnieniu pozostałych warunków, podlegać opodatkowaniu stawką 7%.

Jak stwierdziła Spółka w uzupełnieniu pisma, modernizowana Stacja Uzdatniania Wody jest jedynym tego typu obiektem w mieście i służy wszystkim mieszkańcom i instytucjom oraz zakładom produkcyjnym.

W związku z powyższym stawka opodatkowania robót budowlanych dotyczących tego obiektu w wysokości 7% może przysługiwać tylko w części związanej z infrastrukturą towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, dla pozostałej natomiast - w oparciu o przepis art. 41 ust. 1 ustawy należałoby zastosować stawkę w wysokości 22%.

Przepisy ustawy nie określają, na podstawie jakich dokumentów należy ustalić związek infrastruktury towarzyszącej z budownictwem mieszkaniowym, w związku z tym, zdaniem tut. Organu - za podstawę należy przyjąć wszelkie dokumenty z których w/w związek wynika, np. dokumenty kosztorysowe i projektowe, plany zagospodarowania przestrzennego, zawarte umowy, oświadczenia organów samorządowych.

W przypadku braku dokumentów, na podstawie których można ustalić związek robót budowlano - montażowych z budownictwem mieszkaniowym, a więc w przypadku, gdy niemożliwym będzie wykazanie związku, o którym mowa wyżej, nie wystąpi prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki, a co za tym idzie cała usługa podlegać będzie opodatkowaniu według stawki 22%.

Natomiast jeżeli wykonywane roboty dotyczące Stacji Uzdatniania Wody będą mieściły się w pojęciu remontu, to brak będzie podstaw do zastosowania względem przedmiotowych robót preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7%.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Przasnyszu