Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozstrzygnięcia, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, potrącenie kosztów bankowych z należności przekazanej przez kontrahenta z kraju Unii Europejskiej,
postanawia
uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia... Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje od kontrahentów z Unii Europejskiej zapłaty należności, które wpływają na konto Spółki czasami pomniejszone o koszty banków pośredniczących.
Spółka pyta, jak należy taką sytuację potraktować na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki opisana sytuacja nie podlega ustawie o VAT, ponieważ Spółka nie ma wpływu na korzystanie z banków pośredniczących w przesyłaniu pieniędzy, bowiem to kontrahenci Spółki wybierają bank dokonujący przelewu środków.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w rzeczywistości Spółka z tytułu dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostaw otrzymuje zapłaty w niższej wysokości, niż wynikające z faktur dostawy.
W celu rozpatrzenia związku wpływu opisanych zdarzeń na powstanie obowiązku podatkowego wynikającego z przepisów ustawy o podatku VAT, należy ustalić, czy potrącane z kwoty należności koszty bankowe mają wpływ na określenie podstawy opodatkowania z tytułu dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych.
Z art. 29 ust. 11 i 12 ustawy o podatku z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, to jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Natomiast, zgodnie z art. 29 ust. 4 ww. ustawy - obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, upustów, uznanych reklamacji i skont) oraz o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach, zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Z powyższych przepisów wynika, że potrącenie z kwoty należności kosztów banków pośredniczących, nie spowoduje obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej przez Spółkę dostawy wewnątrzwspólnotowej. Poniesione przez Spółkę koszty są niezależne od niej, bowiem przesyłka pieniędzy dokonywana jest niezależnie od woli Spółki, na zlecenie kontrahenta zagranicznego.
Zatem
słusznie Spółka twierdzi, że zmniejszenie należności z tytułu kosztów banków pośredniczących, będzie dla Spółki czynnością obojętną na gruncie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszego postanowienia, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku VAT i dotyczące braku opodatkowania poniesionych kosztów bankowych, jest słuszne.
Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.
W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532, z późn. zm.).