Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, stwierdza, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2005 r., data wpływu 26.10.2005 r., uzupełnione w dniu 22.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wpisywania symbolu PKWiU na fakturze VAT w przypadku sprzedaży czapeczek niemowlęcych opodatkowanych 7% stawką podatku - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.10.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Podatnik w piśmie z dnia 21 października 2005 r. zwrócił się z zapytaniem do tut. Organu podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie interpretacji w sprawie wpisywania na fakturze VAT symbolu PKWiU. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik jest producentem i dostawcą czapeczek niemowlęcych i dziecięcych z dzianin i tkanin. Produkowane czapki dla niemowląt i dzieci do lat 15, występują łącznie pod symbolem PKWiU - 18.24.42 - 70.00. Ze względu na zastosowanie różnych stawek podatkowych do sprzedawanych czapek dziecięcych, Podatnik w przypadku sprzedaży czapek niemowlęcych opodatkowanych 7% stawką podatku VAT wpisuje symbol PKWiU 18.24.11 jako odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt, natomiast przy sprzedaży pozostałych czapek opodatkowanych 22% stawką podatku VAT, nie zamieszcza symbolu PKWiU, ponieważ nie wymagają tego przepisy prawa.
Pytanie Podatnika brzmi: czy w przypadku sprzedaży czapeczek niemowlęcych, postępuje prawidłowo, wpisując na fakturach VAT symbol PKWiU -18.24.11 - odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt opodatkowane 7% stawką podatku VAT?
Zdaniem Podatnika - wpisując symbol PKWiU-18.24.11 na fakturach VAT, dokumentujących sprzedaż czapeczek niemowlęcych, postępuje prawidłowo, ponieważ odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt są opodatkowane 7% stawką podatku VAT.
Tutejszy organ podatkowy przyjmując przedstawiony stan faktyczny , wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr.54, poz.535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT - dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Z pozycji 45 ww. załącznika nr 3 do ustawy o VAT, wynika, iż odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt bez względu na symbol PKWiU podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7%. Zgodnie z § 9 ust. 7 rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz.798 ), podatnicy podatku od towarów i usług w przypadku dokumentowania dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, mają obowiązek w fakturze dokumentującej te czynności wpisywać odpowiedni symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Powyższe oznacza, że przy dokumentowaniu sprzedaży towarów lub usług, opodatkowanych preferencyjną stawką podatku, wystarczy podać jedną z wymaganych przepisem podstaw prawnych, czyli zamiennie: albo symbol klasyfikacji, albo przepis prawny w zależności od zaistniałej sytuacji. W przypadku gdy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak również akty wykonawcze określające preferencyjne stawki opodatkowania VAT lub zwolnienia z tego podatku, nie powołują symbolu żadnej z klasyfikacji, wówczas należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku. Mając na uwadze powyższe, w przypadku dokumentowania sprzedaży czapeczek niemowlęcych, zaliczanych do garderoby niemowlęcej, obejmującej m.in. śpioszki, kaftaniki, czapeczki, szaliki, rękawiczki, na fakturze należy umieścić przepis prawa, z którego wynika zastosowanie preferencyjnej stawki podatku tj. art. 41 ust. 2 poz. 45 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Zatem stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowej kwestii jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.