Spółka prosi o zajęcie stanowiska w sprawie podpisów osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktur VAT, ponieważ niektórzy kontrahenci Spółk... - Interpretacja - III MUS-WV/443/144/04/EŻ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. III MUS-WV/443/144/04/EŻ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka prosi o zajęcie stanowiska w sprawie podpisów osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktur VAT, ponieważ niektórzy kontrahenci Spółki uważają, że w ogóle nie muszą podpisywać faktur i czy faktura bez podpisu wystawcy bądź odbiorcy jest prawidłowa z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia :
W rozdziale 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971) określono szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.
Przepisy te stanowią wykonanie delegacji dla Ministra Finansów, wynikającej z art 106 ust 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ).

W § 12 ust 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów określono dane, które co najmniej powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Tylko fakturę, która zawiera wymienione dane można uznać za prawidłową. W powyższym przepisie nie przewidziano konieczności podpisywania faktur przez dostawcę oraz nabywcę, co oznacza, że brak tych elementów na fakturze nie może być powodem do uznania jej za nieprawidłową.Nie wyklucza to jednak możliwości podpisywania faktur przez te podmioty, zwłaszcza przez wystawcę faktury.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu