Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 23.09.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2004 r.), w sprawie interp... - Interpretacja - PP-II/443/27/04/HK

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. PP-II/443/27/04/HK, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 23.09.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2004 r.), w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierując się dyspozycją art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotowe zapytanie dotyczy następujących kwestii:
Spółka posiada udziały w firmie (zwanej przejmowaną), która ma zamiar połączyć się z inną firmą (zwanej przejmującą). Połączenie zostanie dokonane w drodze przeniesienia majątku firmy przejmowanej na firmę przejmującą w zamian za udziały utworzone w kapitale zakładowym firmy przejmującej, które zostaną wydane wspólnikom firmy przejmowanej przez tzw. przejęcie. W wyniku tej operacji Wnioskodawca otrzyma udziały o takiej samej wartości. W związku z tym Wnioskodawca zadaje pytanie czy z tyt. tej czynności powstanie u niego obowiązek podatkowy w podatku VAT, a jeżeli tak to jaki dokument należy wystawić.
Zdaniem Wnioskodawcy jest to zamiana udziałów na udziały i czynność ta nie rodzi obowiązku w podatku od towarów i usług,
- Spółka zamierza w całości sfinansować z kosztów bieżącej działalności szczepienia przeciw grypie dla pracowników. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia czy w deklaracji VAT-7 należy wykazać jako obrót wartość świadczenia.
Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli zakup usługi szczepień jest zwolniony z VAT to nie należy tego zakupu traktować jako odpłatne świadczenie usług i nie należy wykazywać tej usługi w obrocie,
- Spółka dokonuje zakupu biletów do kina, który jest finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zakup biletów podlega częściowej odpłatności przez pracowników. Spółka zadaje pytanie czy ma prawo odliczyć VAT od zakupu biletów i czy z tyt. tych świadczeń winna wystawić dokument i ująć tę czynność w deklaracji VAT-7 i wg jakiej wartości.
Zdaniem Wnioskodawcy ma ona prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych biletów a przy odprzedaży usług winna wykazać wartość zakupionych biletów w deklaracji VAT-7 jako obrót.

Odpowiadając na powyższe zapytania zważa się, co następuje:
Ad.1) Zgodnie z art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7, ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8, ust. 1 przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.W opisanym przypadku - zamiana posiadanych udziałów w związku z dokonywanym przekształceniem podmiotu, którego Wnioskodawca jest udziałowcem nie stanowi zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług, wobec powyższego zdarzenie to pozostaje poza regulacją ustawy o PTU i nie jest objęte obowiązkiem wykazywania w deklaracji VAT-7.
Ad.2) Przez odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.Zatem uznanie nieodpłatnego świadczenia usług za czynność opodatkowaną uzależnione jest od spełnienia łącznego dwóch przesłanek t. j. związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz prawem podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Nieodpłatna usługa z zakresu ochrony zdrowia nie jest czynnością związaną z celem prowadzonej działalności. Podatnikowi, jak wynika z treści pisma nie przysługiwało prawo odliczenia podatku od zakupu szczepionek, wobec tego nieodpłatne świadczenie zdrowotne na rzecz pracowników pozostaje w tym przypadku poza zakresem regulacji ustawy o PTU, nie objęte obowiązkiem wykazywania w deklaracji VAT-7.
Ad.3) Świadczenie na rzecz pracowników usług z zakresu kultury za częściową odpłatnością jest usługą wymienioną w art. 8, ust. 1 ustawy o PTU. Pomimo tego, że pracodawca pobiera od pracowników jedynie częściową opłatę, finansując resztę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, należy tę czynność uznać za odpłatną usługę. W sytuacji, gdy usługi świadczenia na rzecz pracowników realizowane są w systemie obniżonej odpłatności, przy której część usługi świadczona jest nieodpłatnie, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabytej usługi, opodatkowaniu podlega łączna wartość odprzedanych usług (obejmująca część odpłatną oraz refundowaną). Podstawę opodatkowania stanowi tu koszt nabycia usług (wg wartości netto) stosownie do regulacji zawartej w art. 29, ust. 12 w związku z art. 29, ust. 1 ustawy o PTU. Dokumentowanie ww. usług na rzecz pracowników winno odbywać się z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 106 ustawy. W przypadku, gdy nabywcy ww. świadczeń nie żądają od Podatnika faktur, można skorzystać z formy dokumentowania usług, wymienionej w art. 106, ust. 7 ustawy o PTU t. j. w formie jednej faktury wewnętrznej dokumentującej łączną wartość usług. Jeżeli spełnione są wszystkie warunki ustawowe w tym te wynikające z dyspozycji art. 88, ust. 1, pkt 2 ustawy o PTU, wówczas nie ma przeszkód do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu świadczeń na rzecz pracowników.

Małopolski Urząd Skarbowy