Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usług spedycji związanych... - Interpretacja - PPI/443-75/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. PPI/443-75/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku usług spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów na trasie: Dąbrowa Górnicza - Linz (Austria), miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna. Jednak w myśl art. 28 ust. 6 tejże ustawy, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż RP państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczona usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które nadało nabywcy ten numer.

Jak wynika z treści pisma, kontrahent austriacki podał dla omawianej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, zatem miejscem świadczenia - a więc i opodatkowania - będzie terytorium tego państwa członkowskiego.

Ponadto podatnik ma prawo, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy o VAT do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów lub usług, jeżeli towary te i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, a kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju i podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W części natomiast dotyczącej opodatkowania świadczenia usług transportowych na trasie: miejsce nadania - granica RP, zleconych podwykonawcy będącemu firmą spedycyjną uprawnioną do świadczenia usług transportowych, należy stwierdzić, iż co do zasady usługi te jako wykonywane na terytorium kraju podlegają opodatkowaniu przez tę firmę jak sprzedaż krajowa ze stawką 22 %. Zgodnie bowiem z art. 27 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o VAT miejscem świadczenia w przypadku usług transportowych jest miejsce, gdzie transport się odbywa. Stawka podatku określona została w art. 41 ust. 1 ustawy.

Ponadto tut. Urząd informuje, iż organy podatkowe mogą udzielać informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na żądanie podatnika, płatnika, inkasenta wyłącznie w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego, kontroli podatkowej albo postępowania przed sądem administracyjnym. Zatem stanowisko w powyższej kwestii winien zająć urząd skarbowy właściwy dla świadczącego usługę transportu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach