Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 06.05.2005r. wpłynął wniosek Podatniczki z dnia 29.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji
co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnik wykonuje remont mieszkania lub budynku mieszkalnego (wymiana białego montażu, wymiana baterii, położenie glazury i terakoty, malowanie), do wykonania którego używa materiałów własnych.
Zapytanie dotyczy: Czy w razie zastosowania stawki 7 % do sprzedaży świadczonych przez siebie usług przysługuje prawo żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z dokonywania zakupów materiałów ze stawką 22 % VAT, na podstawie art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług ?
Zajęto następujące stanowisko: Podatnikowi przysługuje prawo do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 1 cyt. ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na jego rachunek bankowy. W myśl zapisu w art. 86 ust. 19 w/w ustawy w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym Podatnik nie wykonywał czynności podlegającej opodatkowaniu, jest zobowiązany kwotę podatku naliczonego za ten okres przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
Zasady, warunki i terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym reguluje szczegółowo przepis wspomnianego art. 87 w ust. 2-10 w/w ustawy.
Z przywołanego przepisu art. 87 ust. 1 w/w ustawy wynika jednoznacznie, iż uprawnienie do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w następnych okresach oraz prawo do zwrotu nadwyżki podatku na rachunek bankowy Podatnika są równorzędne, a zatem to Podatnik decyduje o formie rozliczenia nadwyżki tego podatku.
Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz zapytanie podatnika, stwierdzić należy, że podatnikowi świadczącemu usługi opodatkowane stawką 7 %, w przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym występuje u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, przysługuje prawo żądania zwrotu nadwyżki podatku na rachunek bankowy.
Pouczenie
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.