Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany :#61623; uznaje stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 20.10.2005r. ( data wpływu : ....10.2005r. ) odnośnie stawki podatku od towarów i usług w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokali mieszkalnych na rzecz osób fizycznych jako prawidłowe.
Stan faktyczny:
Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w swoich zasobach lokale funkcyjne, które zostały przekazane do użytku w 1968r. Do chwili obecnej lokale te były zamieszkiwane przez pracowników spółdzielni. Obecnie Strona jest zainteresowana zbyciem spółdzielczego własnościowego prawa do tych lokali mieszkalnych osobom fizycznym.
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokali mieszkalnych osobom fizycznym winno być zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów nr PP5-0331-30/247/2005/JB/PP-151 z dnia 10.08.2005r. spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane ( dla celów podatkowych ) z prawem do rozporządzania tym lokalem ja właściciel, dlatego też przeniesienie ww. praw do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów.
Jak wynika z powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy traktować jako towar.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W myśl art. 43 ust 2 pkt 1 Ustawy o PTU przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Wobec powyższego sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu będącego w myśl w/w przepisów towarem używanym będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, według stanu prawnego obowiązującego na dzień wpływu wniosku ( ....10.2005r. ).