POSTANOWINIE - Interpretacja - PP/443/I-14/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2005, sygn. PP/443/I-14/05, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWINIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U.Nr 8, poz.60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza , że stanowisko ................. - przedstawione we wniosku z dnia 27.01.2005r. , który wpłynął w dniu 28.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

............................... jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach swojej statutowej działalności wynajmuje min. lokale mieszkalne będące własnością Gminy ,w tym również lokale będące pracowniami służącymi twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki .Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów , mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U.Nr 71, poz. 733 z późn.zm. ) na podstawie , której działa ............... lokalem ( w domyśle mieszkalnym , gdyż ustawa dotyczy gospodarowania mieszkaniami Gminy ) jest " lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych , a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki " . Posługując się powyższą definicją Podatnik wysnuł wniosek , iż wynajmowanie lokali będących pracowniami służącymi twórcom do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki jest zwolnione od podatku od towarów i usług , gdyż ustawa z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów , mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz.U.Nr 71, poz. 733 z późn.zm. ) zrównuje taki lokal z lokalem mieszkalnym , a zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług ,usługi w zakresie wynajmowana lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek , z wyłączeniem wynajmu lokali mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe są zwolnione od podatku .

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn.zm. ) zwolnieniu podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy .

W poz. 4 załącznika nr 4 wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 70.20.11 " usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

Wobec tego zwolnienie określone w wyżej cyt. przepisie art. 43 ust. 1 pkt 1 nie ma zastosowania do wynajmu lokali na cele inne niż mieszkaniowe ( do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki ) , co ma miejsce w przedmiotowym przypadku .

Urząd Skarbowy w Cieszynie