Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 2 oraz art. 14c ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), w związku z wnioskiem podatnika o udzielenie informacji w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie informuje:
Pismem z dnia 13.08.2004 r. Gmina zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia są samochody pożarnicze, które zostały zakupione przez podatnika dla jednostek ochotniczej straży pożarnej i mają służyć ochronie przeciwpożarowej. Przedstawiając stan faktyczny sprawy wnioskodawca informuje, że w dniu 29.07.2004 r. Gmina dokonała zakupu dwóch samochodów pożarniczych, których sprzedawcą była gmina z siedzibą w Austrii. Udokumentowaniem dokonanych transakcji jest umowa określająca warunki zakupu trzech samochodów pożarniczych oraz rachunki na zakup dwóch pojazdów. Zgodnie z wyjaśnieniami podatnika, trzeci pojazd zakupiony zostanie w roku 2005. Przed dokonaniem przedmiotowej transakcji Gmina dokonała aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz złożyła informację dotyczącą obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-R/UE, otrzymując potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT UE. Wnioskodawca stwierdził również, że zgodnie z ustną informacją otrzymaną w tutejszym organie podatkowym w celu opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiona została faktura wewnętrzna, w której przeliczono kwoty euro według kursu z dnia wystawienia rachunków zakupu oraz dokonano opodatkowania wartości nabytych pojazdów stawką 22-procentową. Zdaniem podatnika w przedstawionej sytuacji stawka podatku VAT winna wynosić 7 %, gdyż jest to zgodne z załącznikiem nr 3 poz. 129 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, że:
Stanowisko podatnika nie zasługuje na uwzględnienie. Z opisanego stanu sprawy wynika, że podatnik będąc czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w tym również w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych (podatnik VAT UE) nabył prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy zostały przetransportowane na terytorium kraju z terytorium innego państwa członkowskiego. Z przedłożonych organowi podatkowemu dokumentów w postaci kopii umowy oraz rachunków potwierdzających nabycie pojazdów wynika, że podmiot dokonujący sprzedaży jest podatnikiem w rozumieniu przepisów art. 15 ustawy. W wystawionych rachunkach dokumentujących transakcje sprzedawca towaru podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego. W związku z powyższym, zgodnie z przepisami art. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonana przez podatnika transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, podlegającym opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy. W treści art. 5 ustawy określony został zakres czynności podlegających opodatkowaniu, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów u odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z kolei w myśl przepisów art. 41 ust. 1 i ust. 10 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, gdzie w ust. 10 określono, iż stawkę podatku w wysokości 7 % stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129 - 134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.
Z przedstawionego wyżej stanu prawnego oraz faktycznego sprawy wynika, że dokonane przez podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów strażackich wymienionych w poz. 129 załącznika nr 3 do ustawy jako "pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej" podlega opodatkowaniu według stawki 22-procentowej. Uzasadnieniem tego twierdzenia jest treść przedstawionego wyżej przepisu art. 41 ust. 10 ustawy zgodnie, z którym towary wymienione w poz. 129 - 134 załącznika nr 3 do ustawy korzystają z opodatkowania stawką 7-procentową tylko wtedy, gdy ich dostawa dokonywana jest na terenie kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej na cele ochrony przeciwpożarowej.
Dokonanie przez ustawodawcę w przepisie art. 41 ust. 10 ustawy zawężenia katalogu czynności podlegających opodatkowaniu stawką 7-procentową, dotyczących towarów wymienionymi w załączniku nr 3 poz. 129 - 137, jedynie do czynności polegającej na dostawie tych towarów na terytorium kraju dla jednostek ochrony przeciwpożarowej na cele ochrony przeciwpożarowej powoduje, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jako czynność niebędąca odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju nie może korzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem VAT i zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką 22-procentową.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.