Zgodnie z treścią przepisu art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba, że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Z... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-91/2005/MP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-91/2005/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią przepisu art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba, że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Zasadą jest zatem, iż rok podatkowy utożsamiać należy z rokiem kalendarzowym, tj. zamkniętym okresem między 1 stycznia a 31 grudnia.Przepis ten dopuszcza możliwość odmiennego uregulowania tej kwestii przez ustawy podatkowe, jednakże zawsze będzie stanowić wyjątek od wspomnianej zasady.

Przyznać należy, iż taka ewentualność dopuszczona została w ramach przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (vide art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jednakże co istotne, przepis ten znajduje zastosowanie wyłącznie w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i w żadnym wypadku nie należy go stosować na gruncie przepisów ustawy o VAT. Zakres praw i obowiązków obejmujących podatek od towarów i usług regulowany jest bowiem przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i według zasad przewidzianych tą ustawą.

Skoro zatem powołana ustawa o VAT nie zawiera szczególnych unormowań w przedmiotowym zakresie, zastosowanie mięć będzie ogólna zasada precyzowana w ramach cytowanego wyżej art. 11 ustawy Ordynacja podatkowa.

Stwierdzić zatem należy, iż dla potrzeb ustawy o VAT rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Tym samym korekta podatku naliczonego za rok 2004 winna nastąpić w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku 2005r. (w przypadku spółki będzie to kwartał) i analogicznie w latach następnych. Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił, jak w sentencji. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów