P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-38/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2005, sygn. PP/443-38/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z dn. 14.01.2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16.02.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 23.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i handlu materiałami budowlanymi (okna, drzwi) oraz w zakresie robót budowlano - montażowych. W zakresie swojej działalności Firma realizuje dwa rodzaje umów w zależności od potrzeb klientów:
1. umowy na roboty budowlano - montażowe, w ramach których wykonywany jest montaż stolarki budowlanej własnej (okien, drzwi wyprodukowanych przez Spółkę),
2. umowy na roboty budowlano - montażowe, w ramach których wykonywany jest montaż stolarki budowlanej (okien, drzwi) zakupionej w innej Firmie.

Pytanie dotyczy określenia wysokości prawidłowej stawki podatku VAT dla w/w usług budowlanych, wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Zdaniem Spółki w tym przypadku dochodzi do sprzedaży usługi wraz z zakupionym towarem. Usługa ta winna być opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7% (stawka 7% stosowana jest zarówno do sprzedaży stolarki jak i sprzedaży usługi w zakresie jej montażu).

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usługi i dostawą towarów - decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 w/w ustawy).
W związku z tym każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowegookreślenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz do prawidłowego jego opodatkowania.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Dostawa materiałów budowlanych od dnia 01.05.2004 r. opodatkowana jest wg stawki podatku VAT podstawowej tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Stosownie do pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 01.02.2005 r. Nr 17, poz. 150), od dnia 15.02.2005 r. w załączniku nr 1 do rozporządzenia (lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%) dodaje się poz. 19 w brzmieniu:
"Montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy".

Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych i usług budowlanych, gdy inwestor indywidualny zleci firmie wykonanie usługi budowlanej, zapłaci podatek VAT w wysokości 7%, w tym również od materiałów budowlanych, których koszt wkalkulowany będzie w wartość usługi dot. obiektu budownictwa mieszkalnego.

Przepis § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971) szczegółowo precyzuje jakie elementy winna zawierać co najmniej faktura VAT sprzedaży.

W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:

Zdaniem tut. Organu podatkowego:
usługa budowlano - montażowa wraz z montażem stolarki budowlanej własnej (okien, drzwi) dokonywana przez ich producenta oraz
usługa budowlano - montażowa wraz z montażem stolarki budowlanej obcej (okien, drzwi), zakupionej u innego podmiotu gospodarczego w obiektach budownictwa mieszkaniowego opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 7%, a w obiektach pozostałych opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%.

W przypadku świadczenia usługi montażu okien i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego, opodatkowanej stawką 7%, faktura winna m. in. zawierać nazwę usługi oraz przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy VAT lub pkt 7 rozporządzenia Min. Fin.z dn. 28.01.2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze