Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 14 a §1, §3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), art. 106 ust. 1 i ust. 4, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535 ze zm), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w części dotyczącej pkt a pisma z dnia 04.03.2005r. stanowiącego uzupełnienie i wyjaśnienie stanu faktycznego, tj. w sprawie ewidencjonowania sprzedaży w oparciu o dzienne zestawienie otrzymywanych zaliczek, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 14.02.2005r. (uzupełnionym w dniu 04.03.2005r.).
W dniu 14.02.2005r. (uzupełniony w dniu 04.03.2005r.) do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.
Pismem z dnia 04.03.2005r. Podatnik dokonał sprecyzowania złożonego zapytania.
Stan faktyczny tej sprawy:
W złożonym piśmie Podatnik podaje, iż prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą produkcji sztucznej biżuterii (36.61.Z) jak też sprzedaży detalicznej pozostałej, prowadzonej poza siecią sklepową(52.63) tj. za pośrednictwem internetu." Przy sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu postępowanie jest następujące:
- przeprowadza się aukcję towarów przeznaczonych do sprzedaży,
- po ustaleniu cen nabywcy dokonują wpłat 100% zaliczek na konto sprzedającego,
- sprzedający wysyła towar za pośrednictwem poczty,
- przeniesienie prawa do rozporzadzania towarem jak właściciel (w rozumieniu art. 7 ust. 1) powstaje z chwilą otrzymania towaru przez zamawiajacego."
Jednocześnie Podatnik informuje, iż " sprzedażą objęte są zarówno wytworzona we własnym zakresie biżuteria sztuczna, także zakupiona od innych wytwórców i odsprzedawana z marżą na rachunek własny (konto bankowe związane z prowadzoną działanością gospodarczą). Po zaprezentowaniu przeznaczonych do sprzedaży towarów w internecie także podaniu cen (aukcja) nabywcy dokonują wpłat 100% zaliczek na moje konto bankowe związane z działalnością gospodarczą. Po sprawdzeniu za jakie towary wpłynęły kwoty 100% zaliczek następuje wysyłka towarów za pośrednictwem poczty. Odbiorca otrzymuje towar najwcześniej następnego dnia najpóźniej po miesiącu.(...) w każdym dniu wystawiam dzienne zestawienie sprzedazy "zaliczka" specyfikując kwotę netto przychodu, kwotę podatku vat (rachunkiem w stu) i na tej podstawie wprowadzam sprzedaż do rejestru sprzedaży vat".
Przedmiotem pytania Podatnika jest "czy wystawiane dzienne zestawienia sprzedaży zaliczka oraz dzienne zestawienia sprzedaży są prawidłowymi dokumentami źródłowymi, które prawidłowo wprowadzone do rejestru sprzedaży, będą podstawą rozliczenia należnego podatku VAT".
W opinii Podatnika udokumentowanie bezrachunkowej sprzedaży zestawieniem dziennym otrzymanych zaliczek można uznać za wystarczające tym bardziej, że kwoty te wynikają z wyciągu bankowego.
W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:- art. 106 ust. 1 i ust. 4, art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)zwanej w dalszej części "ustawą".
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i art. 82 ust. 3 ustawy oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, art. 134, art. 138 ustawy - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 26.
Przepis ust. 4 w/w artykułu 106 stwierdza, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawiania faktur.
Tak więc w sytuacji gdy nabywcami świadczonych przez Podatnika usług są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, Podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT chyba że nabywca takiej faktury zażąda. W pozostałych przypadkach wystawianie faktur VAT przez podatników o których mowa w art. 15 ustawy jest obowiązkowe.
W świetle przytoczonego przepisu prawa stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w rozpatrywanym wniosku, w części dotyczącej określenia czy dzienne zestawienia otrzymywanych zaliczek stanowi podstawę rozliczenia podatku VAT należnego należy uznać za prawidłowe, pod warunkiem że nie ma obowiązku wystawienia faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży.
Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 14.02.2005r. (uzupełnionym w dniu 04.03.2005r.) i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.