Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 1... - Interpretacja - PUS.II/443/106/2005/JZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. PUS.II/443/106/2005/JZ, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 1.07.2005 r. (znak KG 47/07/2005 z datą wpływu 4.07.2005 r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, w części dotyczącej dokumentowania odpłatnego świadczenia usług fakturą VAT oraz prawa do odliczania naliczonego podatku zawartego w tej fakturze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 4.07.2005 r. Spółka w tut. Urzędzie złożyła wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik (firma handlowa) jest nabywcą usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (wypłata premii pieniężnych opodatkowanych podatkiem). Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii dokumentowania tych transakcji fakturą VAT oraz prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w tej fakturze. Zgodnie ze stanowiskiem Spółki wypłata premii pieniężnej powinna nastąpić na podstawie wystawionej przez kontrahenta faktury VAT, a nabywca usługi ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje, iż:

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, Podatnicy o których mowa w art. 15, obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Oznacza powyższe, iż podatnik podatku od towarów i usług (wypełniający definicję określoną w art. 15 ustawy) w przypadku dokonania czynności opodatkowanej podatkiem (w opisywanym przez Spółkę przypadku jest to opodatkowane świadczenie usług przez kontrahenta za które otrzymywane jest wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej) obowiązany jest udokumentować tę czynność poprzez wystawienie faktury VAT zawierającą wymagane przepisami prawa elementy między innymi podatek od towarów i usług. Zatem Podatnik winien otrzymać od odbiorcy premii faktury VAT dokumentuje przedmiotowe usługi opodatkowane podatkiem.

W kwestii prawa do odliczenia podatku od towarów i usług względem faktur dokumentujących wydatki związane z przyznaniem premii pieniężnych należy podkreślić, iż przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie wyłączają możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących premię pieniężną, zatem prawo to przysługuje za zasadach ogólnych. Stosownie zatem do art. 86 ust. 1 ustawy, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie w jakim nabywane towary czy też usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem ust. 3-7 stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja tego prawa jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Reasumując, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących tzw. premie pieniężne, przysługuje Jednostce na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem procedur, terminów i ewentualnych ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o VAT oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu w kwestii dokumentowania wypłaty premii pieniężnych w zamian za usługi świadczone przez kontrahenta na podstawie wystawionej przez niego faktury VAT i prawa do odliczenia naliczonego podatku zawartego w tych fakturach należy uznać za prawidłowe.

Podkarpacki Urząd Skarbowy