POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/1/27/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. PP/443/1/27/1/05, Urząd Skarbowy w Bolesławcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bolesławcu stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2005 r. (uzupełnionym 17 sierpnia 2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zwrotu podatku VAT od zakupów inwestycyjnych przy likwidacji działalności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W dniu 17 sierpnia 2005 r. podatnik uzupełnił złożony wniosek przez dokładne określenie zapytanie i własnego stanowiska w sprawie.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez podatnika:
W roku 1995 w miejscowości X rozpoczęłam budowę budynku mieszkalnego z częścią wydzieloną na działalność gospodarczą. W okresie od października 2001 do października 2003 roku opodatkowane zakupy towarów i usług zaliczanych do środków trwałych wyniosły 45.654,18 zł, z czego podatek naliczony wyniósł 3.994 zł. Budowa części mieszkalnej została zakończona w 2004 roku, natomiast część budynku przeznaczona na działalność gospodarczą do chwili obecnej nie jest zakończona, a tym samym niewprowadzona do ewidencji.
W czerwcu 2004 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. we Wrocławiu wystąpiła z wnioskiem do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie decyzji zmieniającej przebieg linii rozgraniczającej na odcinku autostrady A-4 Zgorzelec - Krzyżowa. Działka, na której wybudowano nieruchomość, przeznaczona będzie do wykupu na rzecz Skarbu Państwa po uprawomocnieniu się decyzji Wojewody Dolnośląskiego.
Stanowisko podatnika przestawione w złożonym zapytaniu:
Z uwagi na niezakończoną inwestycję, z powodu niezależnego od strony, brak jest obowiązku wykazania inwestycji w spisie z natury sporządzonym na dzień likwidacji działalności i rozliczenia podatku VAT.
Stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku:
1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Powyższy przepis dotyczy, w myśl art. 14 ust. 4 ustawy, towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podatnicy w wyżej wymienionych przypadkach obowiązani są sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5). Spis z natury winien być sporządzony w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnicy obowiązani są zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu (art. 14 ust. 5).
Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa wyżej, powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 6 ustawy).
Podstawą opodatkowania(art. 14 ust. 8) jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10.
W myśl tego uregulowania, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w stosunku do nabytych towarów i usług związanych z prowadzoną inwestycją przysługiwało prawo do podatku naliczonego.
W opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym w momencie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu należy w spisie z natury rozliczyć inwestycję w remanencie likwidacyjnym i ostatniej deklaracji VAT-7.
Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy nie podziela stanowiska strony, w myśl którego z uwagi na niezakończoną inwestycję, z powodu niezależnego od strony, brak jest obowiązku wykazania inwestycji w spisie z natury sporządzonym na dzień likwidacji działalności i rozliczenia podatku VAT.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu - Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Bolesławcu