Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), § 6 ust. 1, ust. 2, ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.). - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 02.03.2005 r. znak L.dz.PIU/III/1024/2005 uzupełnionego pismem z dnia 12.05.2005 r. znak L.dz.DR/2281/2005 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
W dniu 04.03.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. realizuje przedsięwzięcie pn. "Modernizacja Oczyszczalni Ścieków" finansowane w 50% ze środków Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej ISPA w ramach kontraktów zawartych przed 01.05.2004 r. oraz w 50% ze środków własnych. Podział ten jest uwzględniany w otrzymywanych fakturach VAT. Dla części robót budowlano-montażowych opłacanych ze środków ISPA, stawka podatku VAT została obniżona do wysokości 0% (zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. - (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz.970), natomiast dla pozostałej części robót budowlano-montażowych opłacanych ze środków własnych stosowana jest stawka podatku VAT w wysokości 7% (infrastruktura mieszkaniowa art. 146 ustawy VAT). Ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień w przekazywaniu środków ISPA, PWiK zawarło umowę pożyczki płatniczej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, w celu zapewnienia ciągłości finansowania przedsięwzięcia inwestycyjnego, które otrzymało wsparcie z funduszu ISPA. Środki pożyczki płatniczej będą przekazywane Przedsiębiorstwu na odrębny rachunek bankowy w walucie euro. Spłata pożyczki dokonywana będzie ze środków ISPA również w walucie euro, na co Spółka uzyskała zezwolenie dewizowe NBP w Warszawie. Pytanie Wnioskodawcy brzmi, czy w fakturach wystawianych za wykonanie części (50%) robót budowlano-montażowych, które zgodnie z zawartymi umowami mają być finansowane ze środków "ISPA", można stosować stawkę VAT "0%", jeżeli prace te zostaną przejściowo opłacone ze środków pożyczki płatniczej, która zostanie spłacona ze środków ISPA po ich otrzymaniu. Zdaniem PWiK Sp. z o.o., stawka podatku VAT dla części robót (50%) opłacanych przejściowo ze środków pożyczki płatniczej, a następnie spłacanej ze środków ISPA po ich otrzymaniu, winna wynosić "0%".
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy. Usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0% oraz warunki stosowania obniżonej stawki zawarte są w rozdziale 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.). Zgodnie z § 6 ust.1 wyżej wymienionego rozporządzenia, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy obniża się do wysokości 0% przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W myśl § 6 ust. 2 wyżej wymienionego rozporządzenia, w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4 i w części z innych środków finansowych, przepis ust.1 stosuje się wyłącznie do tej części wartości usługi, która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Z kolei ust. 5 stanowi, iż do usług, o których mowa w ust. 2, stosuje się obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku pod warunkiem, że w wystawionej fakturze określona została odrębnie część wartości usług finansowanych:
- ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
- z innych środków.
Przepisy rozdziału 5 wyżej wymienionego rozporządzenia nie zawierają żadnych zastrzeżeń co do możliwości zastosowania stawki 0%, w przypadku gdy zapłata następuje środkami własnymi przed otrzymaniem środków pomocowych. W świetle powyższego, w przypadku robót budowlano-montażowych, o których mowa w piśmie Podatnika, zastosowanie ma stawka podatku VAT w wysokości 0% na warunkach określonych w rozdziale 5 rozporządzenia Ministra Finansów, bez względu na to, z jakich czasowo środków jest finansowana.
Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się o przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.