Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 6.07.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, kierując się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
W związku transakcjami zakupu towarów handlowych w Unii Wnioskodawca spotkał się z
fakturowaniem kosztów transportu, ubezpieczenia towaru na fakturze zakupowej w odrębnych pozycjach. Spółka stoi na stanowisku, że faktura wewnętrzna wystawiana przez niego może zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obejmować w podstawie opodatkowania usługę transportu i nie ma potrzeby wystawiana odrębnej faktury wewnętrznej na import usług tj. usługi transportu w przypadku, gdy usługa transportu jest elementem wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. Urząd potwierdza stanowisko przedstawione przez Spółkę. Według art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota którą nabywający jest zobowiązany zapłacić.
Podstawa opodatkowania obejmuje również:
a) podatki, cła, opłaty i inne należności płacowe w związku z nabyciem towarów,
b) wydatki dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu oraz kwotę ubezpieczenia
pobieranego przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Reasumując, jeżeli w przypadku wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów podstawa opodatkowania obejmuje m.in. wydatki związane z transportem, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnatrzwspólnotowego nabycia, nie ma podstawy do odrębnego opodatkowywania usługi transportowej, jeżeli z warunków dostawy wynika, że cena zawiera koszty transportu.