Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym po 1 maja 2004 r. w Spółdzielni możliwe są do przeprowadzenia następujące czynności noszące z... - Interpretacja - PP/443-22/05/IK-22548

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PP/443-22/05/IK-22548, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym po 1 maja 2004 r. w Spółdzielni możliwe są do przeprowadzenia następujące czynności noszące znamiona dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego:

  1. Uzyskanie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez lokatora zajmującego mieszkanie na podstawie umowy najmu, który nie skorzystał z możliwości uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przed 1 maja 2004 r.;
  2. Nabycie przez nowego lokatora wyłonionego w trybie przetargu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu odzyskanego przez Społdzielnię od poprzedniego lokatora, który utracił tytuł prawny lokalu, a wcześniej zajmował lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, spółdzielczego lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu;
  3. Uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przez dziecko w przypadku wygaśnięcia takiego prawa, które przysługiwało zmarłym rodzicom.

Zgodnie z oświadczeniem Strony opisane powyżej czynności wiążą się z zawarciem umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a dotyczą wyłącznie lokali mieszkalnych i przeznaczonych na cele mieszkaniowe, zasiedlonych pierwszy raz przed 1990 rokiem, tak więc nie zasiedlonych po raz pierwszy.

Zgodnie ze stanowiskiem Strony opisane powyżej czynności, z punktu widzenia rodzaju umowy będące ustanowieniem prawa do lokalu mieszkalnego, a więc dostawą obiektów budownictwa mieszkaniowego i nie zasiedlone po raz pierwszy są zwolnione od podatku od towarów i usług "zw" na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W świetle unormowania zawartego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

W myśl postanowień art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe, jednocześnie pod pojęciem pierwszego zasiedlenia, zgodnie z pkt 14 artykułu 2 ustawy rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W świetle powołanych powyżej regulacji prawnych czynności ustanowienia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i przeznaczonych na cele mieszkaniowe, nie zasiedlonych po raz pierwszy korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10.

Stanowisko Spółdzielni przedstawione w piśmie uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej