POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/269/189/2005/MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. 1473/WV/443/269/189/2005/MK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 15 lipca 2005r. (data wpływu do urzędu), uzupełniony pismem z dnia 3 sierpnia 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 5 i art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny fest następujący:Spółka zakupuje od organizatora turystyki dla bezpośredniej korzyści dzieci pracowników kolonie i obozy. Ich zakup potwierdzony zostaje fakturą VAT z wartością usługi niepodlegającą opodatkowaniu i fakturą VAT marża ze stawką podatku 22%. Zakupione usługi finansowane są ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych po czym pracownicy, zobowiązani regulaminem ZFSS dokonują wpłaty części środków poniesionych na zakup tejże usługi. Traktując wydatki w ramach ZFŚS jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu, to zgodnie z art. 88 ust. l pkt. 2 nie stosuje się wobec nich odliczenia podatku naliczonego.

Pytania podatnika:Czy postępowanie takie jest prawidłowe?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
W konsekwencji pozwala to twierdzić, że zwalnia to Spółkę z obowiązku naliczania podatku należnego, ponieważ dotyczy to świadczenia usług od których nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego. Należy również dodać, że Spółka niewykonuje żadnych świadczeń we własnym zakresie, jak również nie nalicza marży własnej w ramach tejże usługi (nie ma zastosowania art. 119 ustawy).

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Świadczenie usług i wydanie towarów na rzecz pracowników finansowane z funduszu socjalnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych - art. 7 ust. 2 pkt l i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami). Dotyczy to również sytuacji, kiedy usługi są realizowane odpłatnie na rzecz pracowników i następnie objęte są refundacją całko witą lub częściową z funduszu socjalnego. W sytuacji, gdy usługi świadczone na rzecz pracowników realizowane są w systemie obniżonej odpłatności, przy której część usługi świadczona jest nieodpłatnie, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku naliczonego związanego również z częścią usługi świadczonej nieodpłatnie, to zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy tę część usługi traktuje się jak odpłatne świadczenie usług i usługa ta w tej części również podlega opodatkowaniu.Z sytuacji przedstawionej przez Podatnika wynika, że kupuje On kolonie od biura turystycznego korzystającego z opodatkowania marży, a świadcząc tę usługę na rzecz pracowników nie nalicza marży, o której mowa w art. 119 ust. 2 ustawy o VAT, wobec czego sprzedaż kolonii i obozów jest neutralna dla podatku od towarów i usług.Należy podkreślić, że art. 119 ust. 10 ustawy stanowi, iż faktury podatnika świadczącego usługi turystyczne, korzystającego ze szczególnej procedury opodatkowania marży nie zawierają wyszczególnionej kwoty podatku, wobec czego Podatnik nie ma możliwości obniżenia podatku należnego.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc oddaty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu