Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity-Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na pismo Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "..." w ... z dnia 21.03.2005 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, iż:
stanowisko wnioskodawcy w zakresie opodatkowania podatkiem od to6warów i usług dostawy gruntów dla Urzędu Gminy i Miasta w ..., które przeznaczone są na tereny zieleni oraz związane z tym zajazdy postojowe jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 21.03.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek podatnika o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym regulowanych przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna " ..." w ... w dniu 01.02.2005r. dokonała dostawy gruntów na rzecz Urzędu Gminy i Miasta w ... , które przeznaczone są na tereny zieleni oraz związane z tym zajazdy postojowe z uwagi na usytuowanie na nich podziemnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Powyższa czynność została potwierdzona aktem notarialnym w dniu 01.02.2005r. Od czynności tej pobrano opłatę sądową .
Pytanie podatnika brzmi: czy dostawa gruntów dla Urzędu Gminy i Miasta w ..., które przeznaczone są na tereny zieleni oraz związane z tym zajazdy postojowe ze względu na usytuowaną na tych gruntach infrastrukturę wodno-kanalizcyjną (grunt ten nie może być przeznaczony na inne cele ) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem podatnika: dostawa gruntów pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.
Od 1 maja 2004r. grunt jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Dostawa gruntów budowlanych oraz gruntów niezabudowanych, które są kwalifikowane jako tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę podlega zgodnie z art. 41 ust.1 cytowanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%. Jednakże w ustawie o podatku od towarów i usług niektóre czynności mieszczące się w zakresie uregulowanym przepisami działu VIII , rozdział 2 i 3 podlegają zwolnieniom przedmiotowym.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Tak więc ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie powyższego przepisu korzysta jedynie sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane i przeznaczone pod zabudowę oraz dostawa gruntów rolnych i leśnych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę oraz z informacji uzyskanych z Urzędu Miejskiego w ... ( pismo nr Nz.7328/36/2005r. z dnia 31.05.2005r.) wynika, że Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna dokonała na rzecz Urzędu Gminy i Miasta ... dostawy trzech działek niezabudowanych o numerach 29/1, 2/6, 153/9, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta ... zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej widnieją jako teren zieleni miejskiej z adaptacją podziemnej infrastruktury technicznej, są niezabudowane i nie są przeznaczone pod zabudowę. Przy sprzedaży strony uzgodniły wraz z kontrasygnatą udzieloną przez Skarbnika Gminy i Miasta ..., iż grunty te przeznaczone są na tereny zielone oraz związane z tym zajazdy postojowe. Z uwagi na usytuowanie na tych działkach infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, grunt ten nie może być przeznaczony na inne cele.
Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy w stanie faktycznym wynikającym z pisma oraz z zaświadczenia o przeznaczeniu terenu w planie zagospodarowania przestrzennego należy stwierdzić, iż będący przedmiotem dostawy grunt jest zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.
Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Powyższa interpretacja wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.