Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup części zamiennych, płynów eksploatacyjnych oraz us... - Interpretacja - IPPP1/443-1539/11-4/MP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2012, sygn. IPPP1/443-1539/11-4/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup części zamiennych, płynów eksploatacyjnych oraz usług czyszczenia i serwisowania samochodu w takim zakresie, w jakim części te będą związane z wykorzystaniem przedmiotowych pojazdów do wykonywania czynności opodatkowanych. Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących poniesione koszty związane z eksploatacją samochodu (za wyjątkiem faktur dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu) za okres od lipca 2010 r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2011 r. (data wpływu 21.10.2011 r.), uzupełnionym w dniu 04.01.2012 r. (data wpływu 09.01.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 21.12.2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego oraz prawa do dokonania korekty podatku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.10.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego oraz prawa do dokonania korekty podatku.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 04.01.2012 r.(data wpływu 09.01.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 21.12.2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2003 roku Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W lipcu 2010 roku zakupił (jako osoba prywatna) samochód osobowy. Samochód ten został wpisany na listę środków trwałych. Jest on wykorzystywany na cele prowadzonej działalności i każdego miesiąca jest dokonywany odpis amortyzacyjny. VAT nie był odliczany przy zakupie samochodu.

W trakcie użytkowania samochodu na cele prowadzonej działalności Wnioskodawca ponosi koszty związane z eksploatacją samochodu. Są to m. in. zakupy paliwa, części zamiennych (jak klocki hamulcowe, wycieraczki, żarówki), płynów eksploatacyjnych (olej hamulcowy i silnikowy, płyn chłodzący), usługi czyszczenia i serwisowania samochodu. W chwili obecnej wszystkie koszty ponoszone na eksploatację samochodu związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i udokumentowane fakturą VAT są wpisywane w koszty jako kwoty brutto (bez dokonywania odliczeń od należnego podatku VAT).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 04.01.2012 r. Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług informatycznych, takich jak projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych, przetwarzanie (analiza) danych, konsultacje w zakresie systemów informatycznych, sprzedaż sprzętu elektronicznego, prowadzenie szkoleń informatycznych. Najważniejsze kody zdefiniowane we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej to: 60.02.Z, 62.09.Z, 62.03.Z, 62.01.Z, 85.59.B.Samochód wykorzystywany przez Wnioskodawcę na cele prowadzonej działalności gospodarczej jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności realizowanych w ramach tej działalności. Nie jest wykorzystywany do celów prywatnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur VAT dokumentujących poniesione koszty związane z eksploatacją samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o ile koszty te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i nie dotyczą zakupu oleju napędowego bądź innego paliwa silnikowego do tego samochodu...

  • Czy Wnioskodawca ma prawo do dokonania korekty kwoty podatku należnego o podatek naliczony na podstawie faktur VAT dokumentujących poniesione koszty związane z eksploatacją samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o ile koszty te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i nie dotyczą zakupu oleju napędowego bądź innego paliwa silnikowego do tego samochodu, od momentu wpisania samochodu na listę środków trwałych tj. od lipca 2010 r. ...

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Ad.1.

    Art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług zezwala na korektę podatku należnego o podatek naliczony w związku ponoszonymi kosztami na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wspomina tylko o paliwie silnikowym, oleju napędowym oraz gazie jako wyjątkach od reguły, gdzie odliczenie podatku naliczonego nie przysługuje.

    W związku z powyższym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur VAT dokumentujących poniesione koszty związane z eksploatacją samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, o ile koszty te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu i nie dotyczą zakupu oleju napędowego bądź innego paliwa silnikowego do tego samochodu.

    Ad. 2.

    Art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług określa terminy w jakich można dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku niewykorzystania terminów wymienionych w art. 86 ust. 10,11, 12, 16 i 18 na podstawie art. 86 ust. 13 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż wciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

    W związku z powyższym w przypadku niemożności odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego na podstawie art. 86 ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, Wnioskodawca może skorzystać z art. 86 ust. 13 w celu dokonania korekty deklaracji podatkowej za okres od lipca 2010 r.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

    Kwotę podatku naliczonego, w myśl przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

    Stosownie do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

    Cytowany powyżej przepis uchylony został przez art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. 247, poz. 1652), zwanej dalej ustawą zmieniającą.

    Zgodnie z art. 4 ustawy zmieniającej, w okresie od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust.1.

    Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawca w lipcu 2010 r. zakupił samochód osobowy, który wykorzystywany jest na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług informatycznych. W trakcie użytkowania ww. samochodu, Wnioskodawca ponosi koszty związane z jego eksploatacją. Są to m.in. zakupy: paliwa, części zamiennych, płynów eksploatacyjnych, usług czyszczenia i serwisowania samochodu. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ww. wydatków.

    Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawcy nie przysługuje (nie będzie przysługiwało) prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do wskazanego we wniosku samochodu osobowego.

    Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu części zamiennych, płynów eksploatacyjnych, usług czyszczenia i serwisowania opisanego we wniosku samochodu należy zauważyć, iż żaden z powołanych przepisów nie wskazuje na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie ww. towarów oraz usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego, wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W tym przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup części zamiennych, płynów eksploatacyjnych oraz usług czyszczenia i serwisowania samochodu w takim zakresie, w jakim te towary i usługi będą związane z wykorzystaniem przedmiotowych pojazdów do wykonywania czynności opodatkowanych. Dla skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie ma znaczenia, czy koszty związane z eksploatacją samochodu zaliczone zostały do kosztów uzyskania przychodu.

    Zaznaczyć także należy, iż jeżeli przedmiotowy samochód Wnioskodawca będzie wykorzystywać zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych lub niepodlegających ustawie o VAT, to winien mieć na uwadze również przepisy art. 90 i art. 91 ustawy o VAT dotyczące zasad proporcjonalnego odliczenia podatku oraz korekty podatku naliczonego.

    W myśl art. 86 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

    Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych art. 86 ust. 11 ustawy.

    Stosownie do art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10,11,12,16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

    Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego w kontekście przedstawionych okoliczności sprawy należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących poniesione koszty związane z eksploatacją samochodu (za wyjątkiem faktur dokumentujących zakup paliwa do tego samochodu) za okres od lipca 2010 r.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie