Temat interpretacji
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zasady odliczania podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodu jak i przepisami podatkowymi samochód zostanie uznany za osobowy czy ciężarowy.W art. 86 ust. 3 w/w ustawy zawarto ograniczenie prawa do określenia kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny w przypadku nabycia samochodu osobowego lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem: dopuszczalna ładowność = 357 kg + liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.
Art. 85 ust. 5 cytowanej ustawy określa, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Dla potrzeb ustawy pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Należy zaznaczyć, że ustawodawca do określenia ładowności pojazdu oraz ilości miejsc powołuje się wyłącznie na świadectwo homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z uzyskania świadectwa homologacji. Z powyższego przepisu jednakże nie wynika aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla tego typu pojazdu wynikało uprawnienie, z którego podatnik dowodzi, iż ładowność samochodu jest wyższa niż określona wzorem. Zatem w przypadku ładowności wyższej niż określona przedstawionym wyżej wzorem, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturze zakupu samochodu oraz w fakturach dotyczących zakupu paliwa do takiego samochodu.
Obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1 stycznia 1984 r., zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.Nr 6, poz. 35). Zarówno w okresie wcześniejszym jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu, na podstawie wyników badań homologacyjnych. Świadectwa te przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało wydane.
Od 1984 r. producent lub importer nowych pojazdów obowiązany był dołączyć do sprzedawanych pojazdów wyciąg ze świadectwa homologacji, będący dla organu rejestrowego źródłem informacji o jego danych technicznych.W sytuacji, gdy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw członkowskich Unii Europejskiej, należy wyjaśnić, że świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.
Na podstawie dokumentu załączonego do zapytania: tj. deklaracji pojazdu handlowego wydanej przez Wydział Homologacji Daimler Chrysler Nederland B.V. Nijverheidsstraat 55, 3861 RJ Nijkerk, Postbus 36, 3860 AA Nijkerk nie można ustalić ilości miejsc ani dopuszczalnej ładowności nabytego samochodu. Odpowiedzi na powyższe zapytanie organ podatkowy udzielił w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące na dzień udzielenia powyższej odpowiedzi.