Temat interpretacji
Zapytanie dotyczy prawidłowości stosowania 7% stawki podatku VAT na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków.Podatnik informuje, iż dokonuje montażu przydomowych oczyszczalni ścieków w nowych oraz w już istniejących budynkach mieszkalnych. Oczyszczalnie te stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Materiały niezbędne do wykonania oczyszczalni zakupuje od innych podmiotów gospodarczych. Wykonywane usługi montażu przydomowych oczyszczalni ścieków zostały zaklasyfikowane przez Podatnika pod symbolem PKWiU: 45.21.64-00.10 - roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.Zdaniem Podatnika można stosować stawkę podatku VAT 7% w odniesieniu do ww. usług.
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.Art. 146 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ww. ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:1)sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,2)urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art.146 ust.3 ww. ustawy).Z opisu stanu faktycznego wynika, że Podatnik wykonuje usługi, polegające na montażu przydomowych oczyszczalni ścieków z materiałów zakupionych od innych podmiotów gospodarczych, opodatkowując te usługi według preferencyjnej stawki 7%.
Dla celów podatkowych, zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, nadal stosuje się klasyfikacje PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.). W zasadach metodycznych do tej klasyfikacji określono, że roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. Oznacza to, że montaż przez producentów elementów budowlanych takich jak np. okna, drzwi, żaluzje, rolety, bramy w obiektach budownictwa mieszkaniowego (w szczególności w obiektach nowych) opodatkowany jest stawką podatku przyporządkowaną dla danego wyrobu, a nie usługi. Zasada ta dotyczy również przydomowych oczyszczalni ścieków, jako wyrobów gotowych. Wyjątek od tej zasady wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150), na podstawie którego od 14 lutego 2005 r. montaż okien i drzwi przez producentów tych towarów dokonywany w obiektach budownictwa mieszkaniowego (określonych w art. 2 pkt 12 ustawy) oraz budynkach zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) objęty jest stawką 7%. Stawka ta dotyczy całej usługi, a więc zarówno materiałów jak i robocizny. Jeżeli jednak podatnik wyodrębni na fakturze materiały, usługi sprzętowe, transportowe i in., to do każdej pozycji tej faktury powinien zastosować właściwą stawkę VAT. Zasada ta ma zastosowanie do wszystkich podmiotów realizujących roboty budowlano-montażowe czy remontowe.
W omawianym przypadku nie mamy jednak do czynienia z przydomową oczyszczalnią ścieków jako wyrobem gotowym. Zdaniem tut. organu podatkowego, opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7 % podlega w omawianym przypadku odrębny przedmiot opodatkowania w postaci sprzedaży usług - robót budowlano-montażowych, ze wszystkimi elementami składającymi się na kompleksowy zakres robót.Zakres tych robót musi być szczegółowo określony w umowie cywilnoprawnej. Treść umowy będzie miała zatem decydujące znaczenie przy kwalifikacji podatkowej świadczenia tych usług.Należność za towar mieści się w cenie całej usługi. W cenie tej zawarte są też inne składniki wpływające na rzeczywistą wartość usługi. Należność za powyższą usługę obejmuje bowiem nie tylko wynagrodzenie za świadczenie usług budowlanych sensu stricto, ale również częściowy zwrot kosztów związanych z używaniem maszyn, narzędzi, materiałów podstawowych i pomocniczych, robociznę, koszty dojazdu do klienta itp. Wyliczenie, co składało się na wartość wykonanej usługi ma istotne znaczenie wyłącznie przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania dla celów podatkowych poszczególnych elementów, zawartych w jej wyliczeniu. Skutkowałoby to bowiem nawet koniecznością stosowania różnych stawek podatkowych do poszczególnych towarów (materiałów) zużytych w procesie wykonywania usługi.Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Sprzedażą natomiast jest, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Jeśli zatem obrotem podatnika jest kwota uzgodniona za wykonanie określonej usługi budowlano-montażowej, to mamy do czynienia z jedną czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, z jednym obrotem i jedną stawką podatkową, bez względu na to, jakie i jak opodatkowane elementy składały się na tę usługę.Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku wykonania usług budowlano-montażowych polegających na montażu przydomowych oczyszczalni ścieków z materiałów dostarczonych przez wykonawcę (nie będącego ich producentem) obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmuje także należność za wykorzystywane materiały.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji niniejszego postanowienia. Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.