Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18.08.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.08.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia stawki podatku od towarów i usług dla usługi polegającej na upoważnieniu nabywców działek do przyłączenia się do technicznej infrastruktury głównej, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik nabył udziały we współwłasności prawa wieczystego użytkowania gruntów, które następnie odsprzedał firmom, głównie deweloperskim, pod budowę obiektów mieszkalnych, usługowych i oświatowych. Podatnik podjął się budowy infrastruktury technicznej do granicy działek, w szczególności:
kanalizacji sanitarnej i deszczowej,
sieci cieplnej i wodociągowej,
przepompowni wód deszczowych i ścieków sanitarnych,
kanałów otwartych i komór przepływowych, stanowiących elementy kanalizacji deszczowej,
zbiornika retencyjnego i oczyszczalni ścieków deszczowych
oraz zawarł umowy (bądź jest w trakcie ich negocjowania) z przedsiębiorstwami zajmującymi się eksploatacją poszczególnych sieci, dotyczące odpłatnego przekazania tych sieci. Kupujący działki z tytułu zapewnienia możliwości (praw) do przyłączenia się do infrastruktury głównej, o której mowa powyżej, zobowiązali się zapłacić Podatnikowi wynagrodzenie zgodnie z zapisami w aktach notarialnych.
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę podatku należy zastosować dla usługi związanej z upoważnieniem nabywców działek do przyłączenia się do infrastruktury głównej.
Zdaniem Podatnika, dla ustalenia właściwej stawki podatku od towarów i usług powinien on zastosować proporcję wynikającą z udziału powierzchni zabudowy mieszkaniowej w całym obszarze, przedstawioną przez nabywców dla ich działek, na których będą oni dokonywali własnych inwestycji budowlanych.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik odsprzedał firmom prawa wieczystego użytkowania gruntów, pod budowę obiektów mieszkalnych, usługowych i oświatowych oraz podjął się budowy infrastruktury technicznej do granicy działek. Kupujący działki z tytułu zapewnienia możliwości (praw) do przyłączenia się do tej infrastruktury zobowiązali się zapłacić Podatnikowi wynagrodzenie.
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Należy zauważyć, iż nabywcy działek jako wypłacający odnoszą z tego tytułu korzyść, są beneficjentami. Konieczność poniesienia kosztów przyłączenia do infrastruktury głównej stanowi bowiem integralny element umów notarialnych sprzedaży działek.
Mając na uwadze powyższy przepis należy stwierdzić, iż przedmiotowe czynności (usługa związana z upoważnieniem nabywców działek do podłączenia do sieci) stanowią świadczenie, o którym mowa w tym przepisie Podatnik jest zatem podmiotem świadczącym usługę.
Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Usługa sprzedaży nabywcom działek praw dotyczących możliwości przyłączenia do infrastruktury technicznej (poszczególnych sieci) nie jest wymieniona w katalogu czynności zawartym w przywołanym wyżej przepisie tj. czynności, przy świadczeniu których przysługuje prawo do stosowania stawki podatku w wysokości 7 %.
Mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, że Podatnikowi nie przysługuje - przy opodatkowaniu przedmiotowej czynności, w celu ustalenia prawidłowej stawki VAT (7 % lub 22 %) - prawo do zastosowania proporcji podanych przez nabywców działek.