Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordyncja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926... - Interpretacja - D-2-443/110/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. D-2-443/110/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordyncja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm) w odpowiedzi na złożone w dniu 03.08.2004 r. zapytanie - informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następujaco:

Przedmiotowe zapytania dotyczą:
1. Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT od zakupionego samochodu ciężarowego marki Renault Clio, o ładowności 535 kg, posiadającego homologację, w ramach umowy leasingu operacyjnego zawartej w 06.06.2002 r. i zarejestrowanej w urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. ?
2. Czy podatnik korzystając z odliczenia 50 %, nie więcej niż 5.000 zł, podatku naliczonego od zakupu samochodu, pozostałą część podatku VAT należy zaksięgować na koncie 403 jako podatki i opłaty i zaliczyć jako koszt, czy kwota nieodliczonego podatku VAT powiększa wartość początkową środka trwałego ?

Ad. 1

Do dnia 30 kwietnia 2004 r. obowiązywała ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 z 1993 r., poz. 50 ze zmianami). Przepisy powyższej ustawy mają zastosowanie przy nabyciu przez podatnika na podstawie zawartej w dniu 06.06.2002 r. umowy leasingu operacyjnego, samochodu marki Renault Clio o ładowności 535 kg.

Na podstawie art. 19 ust. 1 w/w ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, z zastrzeżeniem art. 25 ust. 1, pkt 2 ustawy, który stanowi, iż obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do samochodów osobowych oraz samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Mając zatem na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupu samochodu ciężarowego o ładowności 535 kg, pod warunkiem, że zostało zrealizowane do czasu obowiązywania w/w ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1a).

W art. 86 ust. 7 w/w ustawy wskazano, iż w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawi, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o której mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może przekroczyć kwoty 5.000 zł.

W świetle art. 154 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towatów i usług oraz podatku akcyzowym (oraz przepisami wykonawczymi do niej), prawo do obniżenia kwoty podaku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

Zgodnie z art. 154 ust. 2 przepis ust. 1 ma zastosowanie:
1) w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
2) pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik dokonał zakupu samochodu w ramach umowy leasingu operacyjnego przed dniem 20 kwietnia 2004 r., a następnie umowa ta została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w w/w terminie, może on skorzystać z odliczenia podatku VAT w całości od dokonanego zakupu oraz depozytu gwarancyjnego, spłacanego na podstawie zawartej umowy w ratach wraz z czynszem i udokumentowanego fakturą VAT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 litera a, tiret drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodu podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

W sytuacji przedstawionej przez Stronę, gdyby podatnikowi nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, podatek ten zwiększałby wartość (cenę nabycia) zakupionego środka trwałego, zgodnie z przepisami art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z tym, że w przedstawionej sytuacji na mocy obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może skorzystać z odliczenia podatku VAT od dokonanego zakupu w całości, w świetle cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek naliczony nie stanowi kosztów uzyskania przychodów i nie zwiększa wartości zakupionego środka trwałego.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień wydania przedmiotowego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie