Postanowienie - Interpretacja - PP 443/56/05/ZM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2005, sygn. PP 443/56/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzemu wniosku z dnia 20 czerwca 2005 r. (data wpływu 28 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wykonuje Pani usługi przedstawicielskie. Polegają one na sprzedaży, w imieniu i na rzecz innego podmiotu, osobom fizycznym urządzenia wielofunkcyjnego. Aby sprzedaż doszła do skutku dokonuje Pani prezentacji tego urządzenia (mielenie, rozdrabnianie, gotowanie, szatkowanie, ubijanie, pieczenie, itp) w domu klienta. W czasie tej prezentacji zużywa Pani uprzednio zakupione artykuły spożywcze.

Zdaniem Pani, można dokonać odliczenia podatku VAT od zakupu tych artykułów spożywczych.

Stanowisko Pani przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) definiuje jedną z podstawowych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług - " W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124"

Uwzględniając postanowienia powyższego przepisu, jeżeli zakup opisanych towarów - artykułów spożywczych służy Pani sprzedaży opodatkowanej (wynagrodzenie prowizyjne za sprzedaż urządzenia), ma Pani prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur, dokumentujących zakup tych artykułów.

Należy zaznaczyć, że w opisanym stanie faktycznym nie dochodzi do naruszenia art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy (niemożność dokonywania pomniejszenia poprzez niezaliczenie dokonanego zakupu w koszty uzyskania przychodów), gdyż zgodnie z interpretacją przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wydaną dla Pani nr (...) powyższy zakup można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik