Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 6 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytanie dot. dokumentacji potwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Z treści pisma wynika, że Spółka w miesiącu kwietniu dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Czech i na Słowację. Przewóz towarów zleciła firmie kurierskiej GLS. Jako dowód potwierdzający dostarczenie towarów, będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, otrzymała specyfikację nadanych przesyłek. Ponadto posiada kopie faktury dostawy, specyfikacje poszczególnych sztuk ładunku oraz fakturę za usługę od przewoźnika. Zdaniem Spółki dokumentacja taka jest wystarczająca do zastosowania stawki O %.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) obowiązującej do 31 maja 2005 r. wewnątrzwspólnotową dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Dowodami, o których mowa w cyt. art. 42 ust. 1 pkt 2 są dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku,gdy przewóz towarów jest zlecony przewoźnikowi (spedytorowi),
2) kopia faktury dostawy,
3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4) dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju - z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
Cytowane powyżej przepisy są w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 1 czerwca 2005 r. W Dzienniku Ustaw z dnia 23 maja 2005 r. Nr 90 pod poz. 756 została opublikowana ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw W związku z faktem że zmiany w powyższej ustawie dotyczą również cytowanego powyżej przepisu art. 42, tut. organ podatkowy podaje poniżej treść tych zmian. I tak zgodnie:
- z art. 1 pkt 16 ww. cytowanej zmiany: ? w art. 42
a) w ust. 3
- pkt 2 otrzymał brzmienie:
?2) kopia faktury"
- w pkt 3 skreśla się przecinek i uchyla się pkt 4,
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Spółka będzie miała prawo zastosować stawkę w wysokości O %, w przypadku transakcji opisanej we wniosku.
Należy również nadmienić, że dokumenty załączone do wniosku o interpretację przepisów, nie podlegaj ą ocenie przez tut. Organ podatkowy.
Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu ul. Barbackiego 10 w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.