Temat interpretacji
Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka celem łatwiejszego kontaktu z klientem niemieckim zarejestrowała biuro w Niemczech. Utworzone biuro ma charakter "skrzynki kontaktowej" z kontrahentem niemieckim. Zadaniem biura jest zbieranie pytań ofertowych i zamówień dotyczących projektów i rysunków technicznych przemysłowych instalacji gazowych. Projekty będą wykonywane w siedzibie Firmy, tj. w Polsce. Po wykonaniu projektu, będzie on przesłany wraz z fakturą do kontrahenta niemieckiego.
W uzupełnieniu wniosku Spółka oświadcza, iż otworzone Biuro w Niemczech nie posiada nadanego numeru dla potrzeb VAT - nie jest tam podatnikiem oraz że usługi projektowe, które mają być świadczone na rzecz kontrahentów niemieckich, są zakwalifikowane w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem 74.20A.
Zdaniem Spółki powinny mieć zastosowanie przepisy art. 27 pkt. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.)o podatku od towarów i usług. W związku z tym, zobowiązanym do zapłaty podatku VAT będzie nabywca projektu, czyli kontrahent niemiecki. Spółka natomiast wykaże tą transakcję w poz. 34 deklaracji VAT-7.
Co do stwierdzenia Spółki dot. wykazania opisanych usług w deklaracji VAT-7 w poz. 34 informuje się, że w poz. 34 wykazywane są dostawy towarów a nie świadczenie usług.
Usługi, które nie są świadczone na terytorium kraju pozostają poza zakresem opodatkowania - bowiem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a zatem takiej sprzedaży nie wykazuje się w deklaracji VAT-7.
Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. ( Dz. U. Nr 89 poz. 852 ze zm.) ws. wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług Spółka powinna w deklaracji VAT-7 w części F - informacje dodatkowe, poz. 56 zaznaczyć kwadrat nr 1 informując o wykonaniu w okresie rozliczeniowym czynności, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.
Ponadto w myśl art. 86 ust. 8 pkt 1 podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.