Wnioskodawca zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo jako wkład do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. - Interpretacja - PP/443-37/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/443-37/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo jako wkład do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Według stanowiska Podatnika - wniesienie całego przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o. nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przedsiębiorstwem, w myśl art. 55 K.c. jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.
Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "transakcji zbycia", jednak wg tut. organu podatkowego, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, tzn. że zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Uwzględniając powyższą czynność, tj. zbycie w formie aportu przedsiębiorstwa, w związku ze wskazanymi przepisami ustawy, należy stwierdzić, że czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jeżeli jednak przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonego do spółek prawa handlowego lub cywilnego nie jest przedsiębiorstwo lub zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, ale np. środki trwałe, towary handlowe, licencje - czynność ta podlega podatkowi od towarów i usług, lecz jest od tego podatku zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Zatem stanowisko Strony jest słuszne.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie