O. s.j. produkuje i sprzedaje wyposażenie placów zabaw z drewna oraz dokonuje ich montażu. W wystawianych fakturach wykazywana jest dostawa towarów o... - Interpretacja - US.II/443-18/ŻT/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. US.II/443-18/ŻT/05, Urząd Skarbowy w Sokółce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

O. s.j. produkuje i sprzedaje wyposażenie placów zabaw z drewna oraz dokonuje ich montażu. W wystawianych fakturach wykazywana jest dostawa towarów opodatkowana 22 % stawką VAT (PKW i U 36.40.14 - 90.31/32/33/34/35/39).

Sformułowano również własne stanowisko w sprawie, twierdząc, iż w ocenie spółki zasadne jest zastosowanie stawki 22 % w związku z tym, że Spółdzielnia zmienia jedynie wyposażenie już istniejącego placu zabaw, a nie zagospodarowuje i urządza teren w ramach rozpoczętej inwestycji budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega miedzy innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.
Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust.3 ustawy o VAT.

Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 określa, iż przez roboty budowlane związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy o VAT rozumie się:
- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych
- urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi,, dojazdy, zieleń i małą architekturę
- urządzenia i ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Pojęcie "mała architektura" zawarte jest w art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zmianami) i należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
- kultu religijnego, jak: kapliczki przydrożne, figury,
- posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
- użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Z załączonej do pisma z dnia 12.07.2005 r. kserokopii faktury wystawionej dla Spółdzielni mieszkaniowej jednoznacznie wynika, że poszczególne elementy placu zabaw tj. huśtawka ważka, karuzela, kolejka linowa, zestaw "Zuzia" zostały sprzedane dla Spółdzielni Mieszkaniowej, a więc była to transakcja dostawy towarów.
Zgodnie z informacją zawartą w piśmie z dnia 09.06.2005 r. sprzedaż elementów placu zabaw z drewna została zaklasyfikowana pod symbolem PKW i U 36.40.14 - 90.31/32/33/34/35/39 i w związku z tym podlega opodatkowaniu stawką podstawową. Reasumując, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce w przedstawionej sytuacji przy sprzedaży elementów palcu zabaw z drewna należy zastosować stawkę VAT-22%.

Urząd Skarbowy w Sokółce