Temat interpretacji
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W złożonym wniosku podatnik podał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych - tynkowanie (PKD -4541Z).
Opodatkowany jest w formie ryczałtu ewidencjonowanego i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W miesiącu listopadzie 2004 r. przekroczył kwotę 40.000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Wszystkie świadczone usługi, w tym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, są dokumentowane fakturami VAT, w których zawarte są wymagane przepisami dane identyfikacyjne odbiorców.
Liczba odbiorców świadczeń w 2004 r. wyniosła 19, a więc była mniejsza niż 20.
Podatnik uważa, że zgodnie z pozycją 41 Załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) - "Wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania" - spełnia łącznie zawarte tam warunki, a zatem zwolniony jest z zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania w niej obrotu w 2005 r.
W świetle regulacji § 2 pkt 3 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących - zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
Poz. 41 tego załącznika ma brzmienie:
"Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są m. in. dane identyfikujące odbiorcę;
2) liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w 2004 r. nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20."
Spełnienie ww. warunków uprawnia do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
Wielkość obrotu w przedmiotowym zakresie nie ma znaczenia, bowiem przytoczona wyżejnorma nie wprowadza takiego warunku.
W 2004 roku zostały spełnione przez podatnika powyższe warunki, a zatem obowiązek instalacji kasy (ewidencjonowania sprzedaży za jej pomocą) nie powstał.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.