Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art.... - Interpretacja - US III-2/443-5/05/JDP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. US III-2/443-5/05/JDP, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

W świetle § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, to na podstawie § 37 ust. 2 wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. do przeliczania stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Ponadto zgodnie z § 37 ust. 3 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnie 2004r. w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie wskazać należy, że w myśl § 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów Podatnik obowiązany jest do przeliczania kwot podatku wykazywanych w fakturach na złote, jeżeli należność została określona w walucie obcej. Zatem w przypadku eksportu towarów wystawiona faktura powinna zawierać elementy zawarte w § 12 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004r.

Z powyższego wynika, że dla celów rozliczania VAT Podatnik ma obowiązek wykazania kwoty podatku w złotych.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście