Temat interpretacji
Zgodnie ze wskazanym przez Spółkę przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w cytowanym art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel jak również - w myśl przepisu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa
na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Przy czym jak odpłatne świadczenie usług traktuje się - art. 8 ust. 2 ustawy - nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych
pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
Biorąc pod uwagę powyższe uznanie nieodpłatnego przekazanie pracownikom towarów lub świadczenia na ich rzecz usług za czynność opodatkowaną uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch przesłanek:
1. brak związku przekazanych towarów lub świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem;
2. prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi towarami/usługami, w całości lub w części.
W przypadku nabycia towarów lub usług zwolnionych
od podatku, lub też od podmiotu zwolnionego od podatku, podatnikowi nie przysługuje prawo (nie ma możliwości) obniżenia kwoty podatku należnego, zatem nieodpłatne przekazanie ich pracownikom nie stanowi czynności, o której mowa w cytowanym wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie tut. organ zauważa, iż w przypadku przekazania pracownikom finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych towarów lub usług czynność ta w każdym przypadku (niezależnie czy będące przedmiotem przekazania towary i usługi zostały zakupione z podatkiem czy bez) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z 2000 r. ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast
przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Natomiast przekazanie pracownikom towarów lub świadczenie usług za częściową odpłatnością stanowi, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w części, która opłacana jest przez pracownika, czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem. Podstawa opodatkowania została zdefiniowana przez ustawodawcę w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl ust. 1 tegoż artykułu podstawą jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4.
Obrotem jest
kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Obrotem jest także dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zatem, w przedmiotowym przypadku, podstawę opodatkowania stanowi kwota świadczenia jaką winien uiścić pracownik.
Reasumując: nieodpłatne przekazanie przez Spółkę (lub sfinansowane z ZFŚS) na potrzeby osobiste pracowników lub ich domowników towarów lub usług nie związanych z prowadzoną działalnością, przy nabyciu, których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W sytuacji, gdy przedmiotowe przekazanie jest częściowo odpłatne czynność ta podlega opodatkowaniu do wysokości świadczenia wnoszonego przez pracownika.