Stan faktyczny:Podatnik w 1999 roku zakupił maszynę rolniczą (prasę zwijającą do słomy). Podatku VAT nie zapłacił i nie odliczył, bowiem maszyny roln... - Interpretacja - ZP/443-3/185/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2005, sygn. ZP/443-3/185/05, Urząd Skarbowy w Złotowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:Podatnik w 1999 roku zakupił maszynę rolniczą (prasę zwijającą do słomy). Podatku VAT nie zapłacił i nie odliczył, bowiem maszyny rolnicze podlegały wówczas opodatkowaniu 0% stawką tego podatku. Maszyna ta była używana w prowadzonej przez podatnika działalności od momentu zakupu do żniw 2004r. W styczniu 2005r. podatnik sprzedał prasę jako towar używany i zastosował zerową stawkę podatku VAT.
Zdaniem podatnika przy sprzedaży maszyny należało zastosować zerową stawkę podatku VAT ponieważ przy zakupie tej maszyny stawka podatku VAT wynosiła 0%.

Ocena prawna stanu faktycznego:Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535, ze zm.) nie obejmują uprzednio obniżonej do 0% stawki tego podatku dla maszyn rolniczych. Dostawa maszyny rolniczej po 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług tj. 22% z wyłączeniem przypadku, kiedy dostawa dotyczy towarów używanych.

    Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych określają przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust.2 cyt. wyżej ustawy.Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się:
  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Dostawa towarów używanych zdefiniowana jw. zwolniona jest zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podkreślić tu należy, że ustawodawca odnosi się do obiektywnie istniejącego prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie faktycznego odliczenia podatku naliczonego. Sprzedawca towaru używanego, aby więc skorzystać ze zwolnienia, nie może mieć prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w momencie zakupu tego towaru, co ma miejsce w przypadkach wskazanych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczącym zakazu odliczania podatku naliczonego oraz sytuacji, gdy towary służą do wykonywania czynności zwolnionych od podatku, bądź gdy towar został nabyty bez podatku.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż zakupiona przez niego w 1999r. prasa zwijająca do słomy (używana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), będąca przedmiotem sprzedaży w styczniu 2005r. spełniała przesłanki zakwalifikowania jej jako towaru używanego wymienione w art. 43 ust.1 pkt 2 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ podatnikowi z tyt. zakupu tego towaru opodatkowanego 0% stawką podatku VAT nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony , bowiem podatek naliczony był równy zeru.

Wobec powyższego dostawa prasy zwijającej do słomy zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 jako dostawa towaru używanego, nie może być natomiast opodatkowana 0% stawką tego podatku.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia tj. 17.01.2005r.

Urząd Skarbowy w Złotowie