Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczeni... - Interpretacja - PP.443/15/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.07.2004, sygn. PP.443/15/04, Urząd Skarbowy w Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28.
Przepisy art. 97 ust. 1 - 3 ustawy o podatku od towarów i usług określają krąg podatników, o których mowa w art. 15, zobligowanych do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym. Należą do nich podatnicy, którzy zamierzają dokonywać pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia. Natomiast wykonywane przez podatnika usługi nie mieszczą się w kategorii czynności wymagających rejestracji dla celów transakcji wewnątrzunijnych na terytorium innego państwa członkowskiego, zatem obowiązek taki nie będzie na pytającym ciążył.
W przepisie art. 106 ustawy o podatku VAT wskazano, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku,
- kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy nie są zidentyfikowani dla potrzeb podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.
Obowiązek wystawiania faktur ma miejsce również w stosunku do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (zaliczek).
Podatnicy, o których mowa powyżej, nie mają obowiązku wystawiania faktur, osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawiania faktur (ust. 4 ww. artykułu).
Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), precyzującym określone w ustawie zasady wystawiania faktury, wszyscy zarejestrowani podatnicy jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone "Faktura VAT". Natomiast szczegółowe elementy faktury, określa § 12 ww. rozporządzenia. Jak wynika z przepisu § 30 ust. 1 rozporządzenia, przepisy § 12 i § 14 - 26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.
Faktury te powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktury mogą nie zawierać danych określonych w § 12 ust. 1 pkt 2, tj. NIP nabywcy.

Urząd Skarbowy w Górze