Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r Dz. U nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust.1 ... - Interpretacja - IIUS-II-443/65/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2005, sygn. IIUS-II-443/65/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r Dz. U nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.09.2005 r, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie jest prawidłowe.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż powyższa sprzedaż gruntu niezabudowanego nie podlega VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo współwłaścicielami, położonej na terenie miasta Tarnobrzeg, niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Teren, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony był pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe w związku z czym działkę należy traktować jako budowlaną. Ponadto jesteście Państwo podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej. W związku z powyższym wątpliwość budzi zagadnienie czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nabytej niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez zamiar częstotliwego prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności. W świetle przytoczonych przepisów tut. Organ podatkowy stwierdza, że dostawa gruntów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji sprzedaży. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży jest podatnikiem podatku od towarów i usług ważnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PTU. Jak wspomniano powyżej niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie, a wykorzystane przy niej towary, nabyte zostały w celu ich dalszego zbycia. Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że działka, która będzie przedmiotem dostawy stanowi majątek osobisty Wnioskodawców i nie została nabyta w celu dokonania dalszej odsprzedaży. Przedmiotowa dostawa nastąpi jednorazowo i nic nie wskazuje na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Za aktualne należy przyjąć stanowisko wyrażone w orzeczeniu z dnia 30.04.1999 r. sygn. akt I S.A./Lu 233/98 ( Mon. Pod. 2000/6/42), zgodnie z którym "okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania usług w sposób częstotliwy (...) muszą istnieć w chwili ich wykonania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym". W świetle powyższego, jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży działki budowlanej ze swojego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a przedmiotowa działka nie została nabyta tylko i wyłącznie w celu jej dalszej odsprzedaży, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalność gospodarczą. W przedstawionym stanie faktycznym czynność sprzedaży działki gruntowej, przeznaczonej pod zabudowę, przez Wnioskodawców nie wskazuje jeszcze na zamiar dokonywania jej w sposób częstotliwy w związku z czym uznać należy, iż przedmiotowa dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż nabierze charakteru częstotliwego to będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tut. Organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 12.09.2005 r uzupełnionego pismem z dnia 04.10.2005 r, oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wpływu wniosku do tut. Organu podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Dodatkowo należy podkreślić, że organ podatkowy wydając powyższą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie