Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)
Pismem z dnia 27 lipca 2004 r. (data doręczenia - dnia 29 lipca 2004 r.) P............................................................ (zwane dalej także podatnikiem) zwróciło się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny:
Podatnik zamierza zawrzeć z polską firmą umowę na montaż urządzeń i elementów budowlanych w obiekcie budowlanym zlokalizowanym na terenie Niemiec. Natomiast jego kontrahent (polski podatnik zarejestrowany jako podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw) zamierza zawrzeć z unijnym kontrahentem niemieckim umowę na dostawę towarów z jego montażem. W transakcji tej podatnik będzie wymieniony jako podwykonawca, który zainstaluje oraz zamontuje urządzenia i elementy budowlane.
W związku z powyższym podatnik pyta:
- czy świadczona przez niego usługa na rzecz polskiego podmiotu zarejestrowanego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, wykonana w obiekcie budowlanym zlokalizowanym na terenie Niemiec, objęta jest podatkiem od towarów i usług?
- czy ciąży na nim obowiązek rejestrowania i rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej transakcji na terenie Niemiec?
Stanowisko podatnika:
Zdaniem Podatnika świadczona przez niego usługa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. Swoje zdanie Podatnik opiera na art. 27 ust. 1 i ust. 2 pkt. 1 ustawy. Jak wskazuje, montaż urządzeń i elementów budowlanych wykonywanych w obiekcie i na obiekcie budowlanym są usługami związanymi z nieruchomościami. Z tytułu świadczonej usługi Podatnik nie wykaże obowiązku podatkowego w Polsce, bowiem, jest to usługa pozostająca poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT z uwagi na miejsce faktycznego świadczenia. Odbiorca usługi dokona transakcji z niemieckim podmiotem gospodarczym. Jako ostateczny odbiorca, czyli niemiecki podatnik VAT naliczy i zapłaci podatek VAT władzom podatkowym w Niemczech.
W kwestii drugiego pytania, Podatnik twierdzi, że nie ciąży na nim obowiązek rejestrowania i rozliczania podatku od towarów i usług z dokonanej transakcji na terenie Niemiec, ponieważ ostatecznym odbiorcą jest unijny kontrahent niemiecki, płatnik podatku VAT. Gdyby jednak ostatecznym odbiorcą nie był podatnik VAT, wówczas Podatnik miałby obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb podatku VAT w Niemczech.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Podatek od wartości dodanej nakładany jest zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, której istota sprowadza się do stwierdzenia, że o ile jest to możliwe, w danym państwie opodatkowaniu powinny podlegać, jedynie te transakcje, których rzeczywista konsumpcja ma miejsce w tym kraju. W przypadku usług dotyczących nieruchomości zasada ta znajduje swoją realizację, bowiem efekt czynności dotyczących nieruchomości jest, co do zasady, wykorzystywany w miejscu jej położenia, a więc w miejscu faktycznej konsumpcji danej usługi. Zauważyć ponadto należy, że wskazana wyżej norma art. 27 ust. 2 pkt. 1 ustawy znajduje zastosowanie jedynie w przypadku gdy usługa dotyczy konkretnej nieruchomości.
Powyższe oznacza, że w przypadku świadczenia usług związanych z konkretną nieruchomością położoną na terytorium Niemiec, czynności te nie będą opodatkowane "polskim" podatkiem od towarów i usług. Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości, w opisanym stanie faktycznym Niemcy, w konsekwencji opodatkowanie nastąpi na terytorium tego państwa według zasad w państwie tym obowiązujących.
Odrębnym zagadnieniem jest kwestia istnienia po stronie podatnika występującego z zapytaniem obowiązku rejestracji i rozliczania podatku od wartości dodanej w Niemczech, w związku z faktem świadczenia na terytorium tego państwa usługi dotyczącej nieruchomości tam położonej. Odpowiedź na te pytania uzależniona jest od regulacji zawartych przepisach prawa podatkowego w państwie tym obowiązujących. Zagadnienia te wykraczają poza zakres udzielanej przez tut. organ informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.