Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 28.06.2004 r. (bez znaku) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczania podatku VAT wyjaśniam, iż w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
Jednocześnie w myśl przepisu art. 90 ust. 1 w/w ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 podatnik - zgodnie z ust. 2 art. 90 ustawy - może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Z treści załączonych do zapytania faktur VAT za usługi telekomunikacyjne wynika, iż dotyczą one miesiąca marca i kwietnia 2004 r., czyli okresu, w którym występowała zarówno sprzedaż opodatkowana, jak i zwolniona, zatem usługi te - ze względu na swój charakter - zostały bezspornie wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie tut. Organu przy odliczaniu - w rozliczeniu za miesiąc maj lub czerwiec 2004 r. - podatku VAT zawartego na w/w fakturach Spółka winna zastosować przepisy art. 90 i art. 163 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT.