Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-267-1/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. PP/443-267-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Jednostka wnioskiem nr L.Dz.KS-073/11/2004 z dnia 30.09.2004 r. zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, a w szczególności w sprawie nieodpłatnych biletów wstępu do teatru w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Teatr na przedstawienia premierowe wysyła nieodpłatne bilety wstępu - zaproszenia dla specjalnych gości oraz osób kształtujących wizerunek Teatru , środowisk opiniotwórczych, osób związanych z kulturą , nauką sztuką dla sponsorów. Ponadto w przypadku gdy jest bardzo mała sprzedaż biletów, żeby nie odwołać planowanego przedstawienia Teatr wydaje też nieodpłatnie bilety dla młodzieży, między innymi dla młodzieży z domów dziecka.
Na tle okoliczności tej sprawy Jednostka sformułowała pytania;
- czy nieodpłatne wydawanie biletów- zaproszeń jest zwolnione od podatku VAT, czy też objęte stawką 7% jak sprzedaż biletów , ewentualnie jak ustalić podstawę opodatkowania.
Jednostka uważa, nieodpłatne wydawanie biletów - zaproszeń na przedstawienia nie zalicza się do nieodpłatnego świadczenia usług wg przepisu art. 8 ust 2 ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem świadczenie tych usług jest związane z prowadzeniem działalności statutowej i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą VAT - przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT podlega odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT za odpłatne świadczenie usług uważa się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. W świetle tego przepisu , tylko takie nieodpłatne świadczenie jest objęte podatkiem od towarów i usług, które nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W obowiązującym od 01.05.2004 r. stanie prawnym uregulowanym cytowaną ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług brak jest rozróżnienia na usługę odpłatną świadczoną bez pobrania należności oraz usługę nieodpłatną, gdyż obydwie uznane są za nieopodatkowane, z wyjątkiem określonym w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy. Biorąc pod uwagę powyższe przyjmując, iż nieodpłatne wydawanie biletów zaproszeń na przedstawienia jest związane z prowadzeniem działalności statutowej to stosownie do art. 8 ww ustawy VAT jest to czynność niepodlegająca podatkowi od towarów i usług, jako niewymieniona w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu