P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/443/1400/KK/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. 1442/TP/443/1400/KK/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.07.2005r. (data wpływu 11.07.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Spółdzielnia w ramach zamiany przekaże Gminie nieruchomość zabudowaną, tj. grunt w wieczystym użytkowaniu i budynek administracyjno-handlowy oddany do użytku w 1989 r., w którym do chwili obecnej nie nastąpiła żadna modernizacja. Gmina w zamian przakaże Spółdzielni trzy działki własnościowe figurujące w planie zagospodarowania przestrzennego jako działki z przeznaczeniem:
pierwsza - pod zabudowę mieszkaniową wielkopowierzchniową oraz funkcjonowanie usług i handlu,
druga - teren usług nieuciążliwych z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej,
trzecia- pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługi nieuciążliwe.
Dla wyrównania wartości nieruchomości Gmina dokona również dopłaty.

Pytanie podatnika:
Czy nieruchomość, tj. grunt w wieczystym użytkowaniu i budynek administracyjno-handlowy jako towar używany jest zwolniony od podatku od towarów i usług , a działki własnościowe , które w zamian za nieruchomość przekaże Gmina winny być opodatkowane w stawce 22%?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:
Nieruchomość Spółdzielni, tj. grunt i budynek administracyjno-handlowy jako towar używany jest zwolniony od podatku VAT , natomiast trzy działki własnościowe, które w zamian za nieruchomość przekaże Gmina winny być opodatkowane 22% stawką VAT

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku VAT przez odpłatną dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 2 pkt 6 w/w ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Z treści art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2 wynika, że budynki i budowle lub ich części będą towarami używanymi, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednocześnie z pkt 2 powołanego przepisu wynika, iż grunty nie mogą być towarem używanym.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolnił również od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z pisma podatnika wynika, że przedmiotem zamiany jest prawo wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wraz ze znajdującym się na nieruchomości budynkiem administracyjno-handlowym na prawo własności gruntowych niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i usługową.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy, zamiana rzeczy (towaru) na rzecz czy też na usługę skutkuje przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi rzeczami(towarami)jak właściciel.
W przypadku zamiany występuje również wynagrodzenie, którym jest otrzymanie innej rzeczy lub świadczenie usług. Oznacza to, iż w powołanym przypadku wynagrodzenie nie ma formy pieniężnej lecz jest określone w naturze. Zamiana towarów oraz zamiana towaru na usługę stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o VAT.

W przypadku zamiany towarów podstawę opodatkowania ustala się w oparciu o art. 29 ust. 3 ustawy o VAT. Podstawę opodatkowania stanowi wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek.

Zgodnie z wyżej powołanymi przepisami przedmiotowa dostawa gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę dokonywana w drodze zamiany będzie podlegać opodatkowaniu stawką w wysokości 22% (art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT). Dla powstania obowiązku podatkowego u podatnika, tj. Gminy nie ma znaczenia okoliczność , iż otrzymany w drodze zamiany budynek oraz prawo wieczystego użytkowania zwolnione będą od podatku od towarów i usług na podstawie powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz § 8 ust. 1 pkt 12 w/w rozporządzenia.

Z pisma podatnika wynika, iż Spółdzielnia nie dokonywała żadnych nakładów inwestcyjnych, tj. nie ulepszała ani nie modernizowała budynku administracyjno-handlowego, który oddany został do użytku w 1989 roku, w związku z powyższym przekazanie własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania będzie zwolnione od podatku od towarów i usług.


P O U C Z E N I E


1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Wołominie