Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność polegająca na skupie wierzytelności od innych podmiotów gospodarczych. Następnie nabytą wierzytelność sprzedaje innemu podmiotowi lub też sama doprowadza do sytuacji zapłaty dokonanej przez dłużnika na swoją rzecz.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Sprzedaż wierzytelności nie jest sprzedażą towaru. Wierzytelność będąca prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, nie jest bowiem towarem zgodnie z definicją z art. 2 pkt 6 ustawy.
Sprzedaż wierzytelności stanowi natomiast odpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy) w przypadku gdy podatnik w ramach prowadzonej przez siebie działalności nabywa cudze wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży lub windykacji. Podatnik dokonuje wówczas obrotu wierzytelnościami, który mieści się w zakresie pojęciowym "usług pośrednictwa finansowego" tj. podatnik świadczy usługi o charakterze finansowym.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 zał. nr 4 do ustawy wymieniono:
Sekcja J ex (65-67) - Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:
- działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
- usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
- usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
- usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
- usług ściągania długów oraz faktoringu,
- usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
- usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
- transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
- transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości
Zatem jeżeli podatnik świadczy usługi zaklasyfikowane do PKWiU 65.23, usługi te korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.