Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10 sierpnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 12 sierpnia 2004 r.), wyjaśnia, co następuje:
Podatnik, będący firmą budowlaną, prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej, będącej własnością krajowych osób fizycznych. W ubiegłym roku Spółka objęła 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Obecnie Wnioskodawca zamierza zbyć całość lub część
udziałów poza rynkiem regulowanym innemu podmiotowi gospodarczemu i osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej.
Podatnik wystąpił do organu statystycznego w celu nazwania planowanej czynności, wg. nomenklatury PKWiU. Organ statystyczny wydał opinię, iż sprzedaż własnych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest wyzbywaniem się własnego majątku i nie jest usługą, w rozumieniu metodologii obowiązującej PKWiU.
Wnioskodawca ocenia planowaną czynność jako nie objętą regulacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwaną dalej ustawą o PTU.
Zbycie udziałów, zdaniem Podatnika, nie mieści się w definicji towaru ani usługi, o których mowa w art. 5 i 8 ustawy o PTU.
Tut. Urząd analizując przedmiotowe zagadnienie potwierdza stanowisko przedstawione w treści pisma.
Sprzedaż udziałów nie stanowi dostawy towarów - wedle definicji zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o PTU. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, a także inne czynności, np. przemieszczenie własności towaru z nakazu organu administracji, niektóre umowy leasingu, komis, ustanowienie praw do lokalu. Czynności tej nie należy również kwalifikować do usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o PTU. Regulacją tego przepisu objęte są, co do zasady, czynności wykonywane w ramach tzw. profesjonalnej aktywności podatnika oraz inne, nie dające się zdefiniować jako usługa, w rozumieniu tego przepisu.
Należy wskazać, że podobne kwestie były również przedmiotem sporów przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Z tezy orzecznictwa tych wyroków wynika, że sam fakt posiadania udziałów i innych papierów wartościowych nie stanowi działalności gospodarczej, która skutkowałaby uznaniem udziałowca za podatnika. Trybunał podkreślił, że jeżeli nawet udziałowiec został uznany za podatnika w stosunku do innej działalności, posiadanie udziałów stanowi odrębny aspekt jego działalności, który nie jest objęty zakresem VAT.
W świetle powyższych ustaleń należy zatem orzec, że zbycie udziałów w analizowanym przypadku pozostaje poza zakresem ww. ustawy.