Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.07.2005 r. (data wpływu do Urzędu: 20.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 26.06.1995 r. zakupiła budynek magazynowy wraz z gruntem. Budynek magazynowy był opodatkowany stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%, natomiast grunt był zwolniony od podatku od towarów i usług.
Obecnie Spółka będzie sprzedawać ten budynek magazynowy wraz z gruntem.
Zdaniem Spółki sprzedaż budynku magazynowego będzie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%, a grunt będzie zwolniony, ponieważ przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości wraz gruntem Spółka nie miała prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z nabyciem gruntu (stawka zw.).
Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i stanowiskiem Spółki w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze stwierdza:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązującej do dnia 30.04.2004 r., grunt nie był towarem. Tak więc w przypadku sprzedaży budynków i lokali trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania wyłączało się grunt - sprzedaż gruntu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług od dnia 01.05.2004 r. grunty są towarami, a zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku dostawy gruntów nie ma zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 wyżej powołanej ustawy dotyczący zwolnienia od podatku dostawy towarów
używanych, bowiem przez towary używane wymienione w tym przepisie rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Oznacza to, że sprzedaż budynku magazynowego wraz z gruntem związanym z tym budynkiem podlega opodatkowaniu według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej
dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania przedmiotowego postanowienia w stosunku do Spółki nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.